Evde Bebe Bisküvisi Yapımı

Annekaz
22 Şubat 2019
Yorum Yok

Çocuklar, yetişkinlere nazaran çok hassastır. Bu nedenle de onların özenli bir bakıma ihtiyacı vardır. Giydikleri kıyafetlerin kumaşlarından kullanılan deterjana, yedikleri besinlerin pişme sürelerinden bu besinlerdeki yumurta miktarına varana dek her şey bebek gelişimi konusunu etkileyen önemli detaylardandır. Bugün bu yazımız aracılığıyla bebek gelişiminin önemli etmenlerinden bebek beslenmesi kavramına değinerek sonrasında minikler için evde yapabileceğiniz lezzetli bir pekmezli bebe bisküvisi tarifi vereceğim. Dilerim keyifle okursunuz.

Bebek Beslenmesi Ve Bakımı
Bebek gelişimi açısından bebeğe nasıl bakıldığı ve bebeğin doğru beslenip beslenmediği çok önemlidir. Çünkü yenidoğan bebeklerin ileride ne kadar sağlıklı bir bireye dönüşeceği ona nasıl bakıldığı ve hangi besinlerle beslendiğiyle doğrudan ilgilidir. Bu nedenle de söz konusu bebek bakımı ve bebek beslenmesi olduğunda tüm ebeveynler oldukça titizdir.

Yenidoğan bebekler çok hassas oldukları için bu bebeklerin yaklaşık 1 yıl kadar anne sütüyle beslenmesi oldukça yerinde bir davranış olacaktır. Çünkü her annenin sütü çocuğuna özeldir ve annelerin sütlerinin içeriği çocuklarının gelişmişliklerine göre değişkenlik gösterir. Örneğin prematüre bebeklerin annelerinin sütleri anne karnında gelişimini tamamlayan bir bebeğin annesinin sütüne göre daha yoğun bir içeriğe sahiptir.

Bebekler 6.ay ile birlikte ek gıdaya başlayabilirler. Çünkü 6. ayla birlikte bebekler daha çok hareket etmeye, etraflarındaki besinlere daha çok ilgi göstermeye başlar. Bu da bebeğin artık yeni besinler tatmak istediğinin bir göstergesidir. Ayrıca 6.ay bebeğin bebek gelişimi açısında farklı vitamin ve minerallere ihtiyaç duyacağı zaman diliminin başlangıcıdır. Bu yeni mineral ve vitaminlerin anne sütünde bulunmuyor oluşu; bebeklerin ek gıdaya geçiş sürecinin 6.aya denk gelmesinin bir diğer önemli nedenidir.

Bebek beslenmesi denince akla gelen ilk gıdalardan biri de şüphesiz ki bebe bisküvileridir. Bebe bisküvileri, çocuğunuzu un ve şeker gibi yeni gıdalar ile tanıştırması açısından oldukça önemli bir yiyecektir. Uzmanlar ebeveynlere bebekleri için 6.aydan sonra bebe bisküvili kahvaltılara başlamalarını önermektedir. Ayrıca miktar olarak da günde 4-5 bebe bisküvisinden fazlasını ilk etapta çocuklarına vermemelerini tavsiye etmektedir.
Paketli Bebe Bisküvilerinin Zararları
Sağlıklı yaşam trendlerine dair farkındalık arttıkça insanlar paketli gıdalardan uzaklaşmaya başlıyor. Çocukları söz konusu olduğunda daha da hassas olan ebeveynler, haliyle paketli bebe bisküvilerinin bebek gelişimi açısından ne kadar zararlı olduğunu merak ediyor. Bebe bisküvileri bebeklere yönelik ürünler olsa da; raf ömrü uzasın diye içeriklerinde katkı maddelerine rastlamak mümkündür. Bu durum da bebeğiniz için tehlikeli olabilir. Organik bebe bisküvileri marketlerdeki paketli bebe bisküvilerine göre daha yararlı olsa da; bu bisküvilerin de fiyatlarının pahalı olduğu bilinen bir gerçektir. Buradan yola çıkarak bebeğinize paketli bebe bisküvisi vermek istememenizin normal olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca bebeğinize organik bebek bisküvisi alarak çok masraf yapmak istemiyor da olabilirsiniz. Yazımın kalan kısmında size evde yapabileceğiniz pratik bir ‘Pekmezli Bebek Bisküvisi’ tarifi vereceğim.
Ev Yapımı Pekmezli Bebek Bisküvisi Tarifi
Malzemeler
4 yemek kaşığı tuzsuz tereyağı
2 su bardağı pirinç unu
2 yemek kaşığı irmik
4 yemek kaşığı pekmez
2 tatlı kaşığı zeytinyağı
6 yemek kaşığı tam buğday unu
Yapılışı
Tereyağını eritin. Zeytinyağı ve pekmezi erimiş tereyağına ekleyin. Bu 3 malzemeyi homojen olana kadar çırpın. Sonra üzerine toz malzemeleri ekleyerek yoğurun. Kıvamlı bir hamur elde edene dek yoğurma işlemine devam edin. Hamurunuz kendini toparladığında elinizle ceviz
büyüklüğünde yuvarlaklar kopararak şekil verin. Arzu ederseniz üzerine çatalla çizikle yapabilirsiniz. 160 derecedeki fırında yaklaşık 20 dakika pişirin.

Bunu da seversin  Tüp Bebek hakkında merak edilen soruları Prof. Dr. Bülent Tıraş yanıtlıyor

Bebek gelişimi söz konusu olduğunda belirttiğimiz gibi bebe bisküvileri oldukça önemli yiyeceklerdir. Yukarıda verdiğim tarifi pişirerek hem çocuğunuzun sağlıklı bir bisküvi yediğine emin olabilir hem de bütçenizden tasarruf edebilirsiniz. Çocuğunuzun gelişimine dair merak ettiğiniz her şeyi ÇocukluDünya.com’dan öğrenebileceğinizi unutmayın.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim