Evde Döner kebap

Annekaz
22 Aralık 2007
Yorum Yok

Kurbanlar kesildi etler pişirildi yenildi hatta o kadar çok yenildiki etten bıkma tiksinme noktalarına bile gelindi sanırım.
Kurban en güzel bayram çünkü yeme içme üzerine kurulu midelerde bayram yapıyor tabiki aşırıya kaçmamak lazım.Kurban kestiyseniz ve evde bir hayli etiniz varsa sizde bu eti kavurmalık yada haşlamalık olarak değerlendirmeyi düşünmüyor kim doğrayacak bunları diyorsanız size önerim Döner olarak saklamanız..Genelde bilinir evde döner ama ben kurban üzeri her evde et varken anlatmak istedim..önce malzemeler..
Döner Kebap
Etin sinirsiz yerinden kalın veya bifteklik en az el büyüklüğünde parçalar.
Rendelenmiş soğan
Çok az süt 1 yemek kaşığı kadar. 1 yemek kaşığı sıvı yağ..
Yapımı..
Rende soğan,süt ve yağ karıştırılır, Etlerin iki yüzüde bu karışıma bulanıp üst üste dizilip (4-5 adet et parçası..) en az 4 saat dolapta bekletilir ..(marine-terbiye )
Terbiyenin ardından etler teker teker alınıp strech film veya naylon bir poşet üzerinde yine üst üste dizilir 4 yada 5 adet bu şekilde hazırladıktan sonra sımsıkı film yada naylon poşetle sarılıp paket edilir.
Bu et paketinı dolabınızın dondurucu bölümünde uzun süre muhafaza edebilirsiniz.Yemek yapımından 1 saat önce çıkartılır ve bekletilir daha sonra tıpkı pastırma keser gibi ince ince dilimleneerek tefon tavada yüksek ısıda pişirilir ..Döner kebab evde bu şekilde hazırlanır ama siz Bunu iskender yaparsınız yada lavaş yapıp içine koyarsınız yada çeşitli sos ve salatalarla sunarsınız gerisi size kalmış.

Kız kardeşimin bayramdan sonra sıkça yediği bir yemektir. O iskender olarak tercih ediyor,dönerden önce bulgur pilavı hazırlar bir sos tavasında tereyağı ve sulandırılmış salçayı kavurur en son döneri hazırlayıp büyük bir servis tabağına pide veya bazlama doğrar onun üzerine döner etleri koyar sağ yanına pilav sol yanına yoğurduda ekleyip üzerinede tereyağlı sosu döker ve bu şelikde harika bir tabak hazırlar..
Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.