Yeşile dönen et!

Annekaz
26 Eylül 2015
Yorum Yok

Kurban bayramı nedeniyle kesilen ya da eve bir şekilde giren etlerde yeşillenme gördüyseniz dikkat! Bu kurban bayramında hem kendi kestiğimiz kurbanın etinde hem de annekaz facebook sayfasına gelen sorularda yeşil et şikayetini gördüm.

Taze et kanı akıtılmadan bekletilmeden poşete  ve dolaba konulunca yer yer yeşermeler meydana gelebiliyor. Öncelikte et bir gün boyunca dinlendirilmeli lakin bunu poşet içinde hava almadan değil de bir tepsi ya da sağlıklı plastik kaplar içerisinde yapmak gerekiyormuş. Bayramın 1. günü saat 15 gibi eve geldik. Eti parçalayıp payları vs ayırıp kalanını poşetler içine koyup dolabın alt taraflarında muhafaza ettik çünkü gelen var giden var etler için uygun zamanı bulamadık. Ertesi gün bir kaç et poşetinde yeşerme meydana gelmiş tabi kasaba sorduk dinlendiremeden poşetlemenin böyle yaptığını söyledi, bana gelen mesajlar doğrultusunda okuyuculara da sordum. Neticede tavsiyelere göre yeşeren etler için..

  1. Koku kontrolü yapın bozuk et gibi kokmamalı  bu çok önemli bozuk et ağır ve pis kokar..
  2. Yeşeren yerleri ince şekilde kesip çıkarın.
  3. Eti yıkayın kurulayın
  4. Dondurucuya kaldırın ya da kavurun

Kavrulan etler normal tuz seviyesinden 1 hafta kadar dolapta muhafaza edilme şartı ile dayanır. Eskiden annem kavurma tuzlama yapardı yemeklere katmak için kullanırdı. Çok tuzlu et daha uzun süre dolapta saklanabiliyor.

KURBAN ETİ SAKLAMA YÖNTEMLERİ, PORSİYONLUK PRATİK KIYMA SAKLAMA YÖNTEMİ, EVDE DÖNER NASIL YAPILIR DÖNERLİK ET NASIL SAKLANIR?

Bunu da seversin  Ramazanda sizi tok ve dinç tutacak 10 gıda
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim