Kurban Bayramı çocuklara nasıl anlatılmalı?

Annekaz
8 Eylül 2016
Yorum Yok

Kurban bayramında çocukların kurban ve ete yaklaşımı nasıl olmalı? Kurban bayramı çocuklara nasıl anlatılmalı? Sanıyorum bu sorular anne ve babaları zor durumda bırakıyor. Kurban Bayramı en büyük bayramlardan birisi küçük çocuklara anlatması zor bu yüzden hassas ve dikkatli olunmalı.

Öncelikle kurban kesimi 12 yaşından önce çocukların kesinlikle izlememesi gereken bir durum ki doğru anlatılmamışsa ve hayvan doğru kesilmiyorsa bırakın 12 yi 32 de olsa insanı kötü etkileyebilecek kabuslarına girebilecek bir travma haline gelebilir. Bunun için kurban kesimine çocukları 12 yaşından da büyük olsa götürülürken insiyatifi ele almanız gerek.

kurban bayramı anne çocuk

12 yaşından önce kurban kesimini çocukların görmesi uygun değil eve gelen etlerinde kanlı şekilde 7 yaşından küçük çocuklara gösterilmesi uygun değil hele kafa gibi parçaların 7 yaş altı çocuklardan uzak tutulması gerekiyor. 7  – 12 yaş arası çocuklar kafa beden parçalarına doğru anlatılırsa yaklaşabilirler yine burada çocuğun durumu önemli. Bazı aileler alışsın öğrensin diye kendi mantık ve inançlarınca hareket edebiliyorlar burada çocukları önceden bilgilendirmek yaşına göre bayramı kurbanı anlatmak çok önemli.

Daha küçük çocuklar bayram eti ile tanışması kasaptan et almaktan çok da farklı olmamalı normal etler doğranır hazırlanır burada çocuk size yardımcı bile olabilir ama dediğim gibi ortada kan kafa ve uzuvlar olmamalı. Çocukların yanında kötü kesim hikayeleri anlatmamalı kafası böyle koptu şöyle tepti vs şeklinde anlatımlar da en az görmek kadar sarsıcı olabilir.

 

Kurban etleri parçalanıp beraber dağıtılmalı çocuklar paylaşmanın güzelliğini bayramlarda daha çok tatmalı. Bayram öncesi evler temizlenip tatlılar hazırlanırken ev de süslenebilir yeni kıyafetler hatta bayram hediyeleri mümkünse çocuklara verilebilir. Bayramların güzelliği insanları nasıl bir araya getirdiği, yoksullarla nasıl yardım edilmesi önce anlatılırsa çocuklar kurban konusunu daha iyi kavrayabiliyorlar.

Bunu da seversin  Shaun the Sheep - Oyun

Kurban Bayramına özel tatlı

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim