Fırında Bütün hindi ördek ve tavuk nasıl pişirilir?

Annekaz
28 Aralık 2013
3 Yorum

Fırında hindi, ördek, tavuk yapması çok kolay değildir, her zaman pişmeme riski vardır hele aldığınız hindi ördek ya da tavuk organikse çok daha zor pişer. Özellikle Bütün Yılbaşı hindisini fırında yapması gerçekten hem zordur hem uzun sürer. Fırında Ördek pişirdim ben ama aynı tekniği Yılbaşı Hindisinde de uygulayabilirsiniz. Aynı teknikle tavuk da pişer bıldırcın da pişer. Öncelikle ne pişirecekseniz  yıkayın kanatlarında tüyü varsa tütsüleyin soğuk su ile içini dışını yıkayın. 1 adet limon, kekik, pul piber karabiber , tuz azıcık salça ve bir çay bardağı kadar yağı karıştırın Hindinin ya da ördeğin tavuğun artık her neyse içini dışını iyice ovalayın. bir poşetin içine koyun böyle mümkünse sabaha kadar dolabın alt raflarından birisinde akşamdan sabaha dursun.

ordek

Pinterest

Şimdi hindiyi ya da tavuğu ördeği içli yapacaksanız  içine karar vermelisiniz kestaneli, iç pilavlı, mantarlı neli isterseniz yapabilirsiniz benim tavsiyem dolma  içi hazırlayın biber dolması gibi ister kuş üzümlü ister zeytinyağlı.. aynı iç yapar gibi yapın fazla pişirmeyin hindinin ördeğin ya da tavuğun içini doldurun.

Kümes hayvanları arka kısmından dolar, doldurun ve ister pamuklu bir iplikle dikin ister ki tavsiyen kürdanlarla kapatın. Ördeklerin but kısmı birleşmiyor ama tavuk ve hindinin butlarını birleştirip iple bağlayabilirsiniz. Burası çok önemli bütün hindiyi ya da ördeği yağlı kağıtla paket yapın bildiğiniz paket, açık yeri kalmasın. gerekirse zımba kullanın  Bir tepsiye koyup fırına verin 170 180 derecede tavuğu iki saat, ördeği 4 saat hindi de büyüklüğüne göre 4-5 saatte ancak pişer.

ordek1

Annekaz

 

Benim ördeğim organik olduğu için 4 saatte pişti ama güzel pişti genelde fırında tüm tavuk ya da hindi pişirmede önce haşlarlar haşlamanın evet etin pişmesine faydası var ama tadına katkısı yok bu yöntemle yani paketleme yöntemi ile pişirildiği için çok daha lezzetli olur. İsterseniz  kağıdı alıp bir kaç dakikada üstünün kızarması için pişirebilirsiniz.

hindi

Pinterest

Bu arada ördek eti kokmuyor herkes bu soruyu soruyor bana bir de ördek eti tavuk eti ya da hindi eğer organikse eti biraz daha koyu renk oluyor. Bir de ördeğin derisi çok farklı ve çok yağlı aslında ördek pişirilmeden önce koyun yüzülürken dersinin şişirildiği gibi şişirirler ama benim ördeğim çok  düzgün kesilmediği için ben şişiremedim :D

Bunu da seversin  Soslu Kanat tarifi

Elmalı Kurabiye Tarifi

Yılbaşı hindisi nasıl pişirilir? Fırında Bütün hindi nasıl pişirilir? Fırında Ördek nasıl pişirilir? Fırında bütün tavuk,Fırında hindi, Fırında Yılbaşı hindisi

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (3)
  1. muhammed dedi ki:

    Ördek kaç yasinda erkekmi disimi pekinmi amerikan ordegimi yazinmi kestiniz kişinin bunlar önemli bilgi verirmisiniz

  2. Sebahat Erkuş dedi ki:

    marketten aldım , bilmiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim