Glutensiz Beslenmenin Faydaları Nedir?

Annekaz
13 Eylül 2022
Yorum Yok

Birçok farklı hastalık ile ilişkilendirilen gluten, insanların glutensiz beslenmeye olumlu bakmaya başlamasına sebep olmuştur. Romatizma, bağırsak sorunları, saç ve tırnak yapısının bozulması gibi sağlık problemlerinin sebeplerinden birinin gluten olduğu bilinir. Glutensiz beslendiğiniz takdirde vücudunuz için sağlıklı bir adım atmaya başlamış olursunuz.

Gluten bağırsak yapısının bozulmasına yol açabilir. Glutensiz beslendiğiniz zaman bağırsak işlevlerinin düzelmesine destek verebilirsiniz. İçeriğinde çinko, B6 ve B12 gibi vitamin ve minerallerin yer aldığı gıdaların emiliminin artmasına yardımcı olabilirsiniz. Böylelikle kansızlık probleminin önüne geçilmesi için destekleyici bir girişimde bulunabilirsiniz.

Gluten içermeyen besinleri tercih etmeye başladığınız zaman insülin uyarılmasının engellenmesini destekleyerek kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Glutensiz beslenme aynı zamanda kilo sebebi olan yiyecekleri bırakmanız anlamını da taşır. Glutensiz beslenme düzeni sayesinde kilonuzu kontrol edebilirsiniz.  

Glutensiz Beslenmek Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Glutensiz beslenmeniz çölyak hastalığı ve kansızlık gibi hastalıklara iyi gelebilir. Çölyak rahatsızlığı alınan besinlerin bağırsak ile uyumsuzluğuna bağlı olarak öne çıkar. Buğday, arpa ve yulaf gibi besinler alındıktan sonra bu besinlerde yer alan glutenin bağırsakların üst kısmında emilimi problemli olabilir.

Bağırsağın üst kısmı dışarıdan alınan glutenli gıdaları antijen olarak tanır. Böylelikle bağırsağın tüysüz hücreleri alınan gıdalarda emilim sağlayan hücreleri bozmaya başlayabilir. Hücreler bozulduğu zaman emilim bozukluklarına bağlı ortaya çıkabilecek hastalıklar söz konusudur. Gluteni hayatınızdan çıkardığınız zaman emilim problemlerine bağlı rahatsızlıklara karşı önlem almış olursunuz.

Glutensiz yaşam stili bir tercih olabilirken bazı kişiler için zorunluluk olabilir. Gluten hassasiyeti, alerjisi, intoleransı olan kişilerin glutensiz beslenmesi tavsiye edilir. Aynı zamanda çölyak hastalarının glutensiz beslenmesi hayati önem taşır. Adına diyet listelerinden aşina olabileceğiniz gluten sağlıklı yaşamınızı destekleyebilmek adına uzak durmanız gereken maddelerdendir.

Bunu da seversin  Rss tabanlı Arkadaş listesi

Gluten protein ailesinde yer alan önemli proteinlerden gliadin içerir. Gluten sebebiyle yaşanan problemlerin gluten intoleransının ve hassasiyetinin önemli kaynağıdır. Bu sebeple, protein miktarı veya protein türü yanıltıcı olabilir. İşlenmiş gıdaların büyük bir kısmının beden sağlığınızı en olumsuz şekilde etkileyebileceğini unutmamalısınız.

Glutensiz Gıdalar Nereden Alınabilir?

Glutensiz gıdalar arıyorsanız satın alacağınız markaları detaylı bir şekilde araştırmalısınız. Yalnızca fiyatlarına bakarak ürün seçmek yerine, o ürünün içeriğini ve marka güvencesini araştırmalısınız.

Glutensiz gıdalar satın alabileceğiniz Naturiga markasını bu noktada tercih edebilirsiniz. Naturiga glutensiz vegan ürünler satın alabileceğiniz markalar arasında yer alır. Vegan ve vejetaryen beslenme şekline ve hayat tarzına uyum sağlayabilecek ürünler sayesinde gluteni hayatınızdan çıkarabilir ve sağlıklı yaşamınızı destekleyebilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim