Hamilelikte Sigara Kullanmanın Zararları

Melike
28 Haziran 2018
Yorum Yok

Eğer sigarayı bırakamayacağınızı düşünüyorsanız o zaman bebeğinizin sağlığı için bırakmayı denemek zorundasınız. Çünkü hamilelik sırasında sigara içmek doğumdan önce, doğum sırasında ve sonrasında sizin ve bebeğinizin sağlığını etkiler. Nikotin (sigarada bağımlılık yapıcı madde), karbonmonoksit ve bir sigaradan soluduğunuz diğer birçok zehir kan dolaşımınız yoluyla taşınır ve doğrudan bebeğinize gider. Hamileyken sigara içmek:

 • Sizin ve büyüyen bebeğinizin mevcut oksijen miktarını azaltır.
 • Bebeğinizin kalp atış hızını artırır.
 • Düşük ve ölü doğum ihtimalini artırır.
 • Bebeğinizin erken doğması ve / veya düşük doğum ağırlığı ile doğması riskini artırır.
 • Bebeğinizin solunum (akciğer) problemleri geliştirme riskini artırır.
 • Doğum kusurları riskini artırır
 • Ani Bebek Ölüm Sendromu riskini artırır.
 • Çoğu insan sigara içmenin kansere, kalp hastalığına ve diğer önemli sağlık sorunlarına neden olduğunu bilir.
 • Hamilelik sırasında sigara içmek erken doğum (prematüre), belirli doğum kusurları ve bebek ölümleri gibi ek sağlık sorunlarına neden olur.
 • Sigara içmek bir kadının hamile kalmasını zorlaştırır.
 • Hamilelik sırasında sigara içen kadınların düşük yapma oranları, içmeyen kadınlara göre daha yüksektir.

Sigara içmek plasentada sorunlara yol açabilir ( hamilelik sırasında bebeğin yiyecek ve oksijeni kaynağı).Örneğin, plasenta anne karnından çok erken ayrılabilir ve bu da anne ve bebek için tehlikeli olan kanamaya neden olabilir.
Hamilelik sırasında sigara içmek bebeğin çok erken doğmasına veya düşük doğum ağırlığına sahip olmasına neden olabilir. Ve hatta bebeğin hasta olması ve hastanede daha uzun süre kalmasına da neden olabilir. Dahası bebek hayatını kaybedebilir.

Hamilelik sırasında ve sonrasında sigara içmek, Ani Bebek Ölüm Sendromu (SIDS) için bir risk faktörüdür. SIDS, ölüm sebebinin bulunamayacağı bir bebek ölümdür.

Sigara kullanan kadınlarda doğan bebeklerin yarık dudak veya yarık damak gibi belirli doğum kusurlarına sahip olma olasılığı daha yüksektir.

Bunu da seversin  Sırtında Çocuk ile dünyayı gezmek

Bu yüzden normal zamanlarda da sigara kullanımının tehlikeleri vurgulansa da özellikle hamilelik döneminde içilen sigaralar anne ve bebek açısından çok tehlikeli durumlara sebebiyet verebilmektedir. Bu yüzden sigara içen kadinların tamamen sigarayı bırakanlar ıs ya da en azından hamilelik boyunca içmemeleri önerilmektedir.

Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.