Hamilelikte Plates Yapmanın Faydaları neler?

Melike
22 Haziran 2018
Yorum Yok

Plates, kişinin bedenen ve ruhen rahatlamak, zinde kalmak amacıyla yaptığı, egzersizle nefes kontrolünü birleştiren bir sistemdir. Günümüzde bütün dünyada oldukça yaygınlaşan plates, hastanelerde ve fizyoterapi merkezlerinde de gebeleri doğuma hazırlamada uzman kişiler tarafından uygulanır.

Hamilelikte plates

Plates kişiye daha fit, daha sağlıklı, daha enerjik bir yaşam sunmakla kalmayıp özellikle de hamile kadınlarda duyguların kontrolünü sağlamaya da yardımcı olur. Hamile kadınlarda hormonların sebep olduğu ani duygusal değişimler fiziksel yan etkiler gösterir. Bu nedenle yapılan düzenli nefes egzersizleri denge kontrolünü sağlayarak baş dönmesi, bulantı gibi tepkilerin de önüne geçmiş olur.

Elbette ki diğer spor dallarında olduğu gibi plates de hamilelik döneminde daha az kilo almada, doğum sonrası da fazla kilolardan daha hızlı şekilde kurtulmada etkilidir.

Hamilelik sırasında az kilo alınması doğal olarak doğumun da kolay ve kısa sürede gerçekleşmesini sağlar. Hamilelik boyunca nefes egzersizleriyle bedenini esneten anne adayı doğum sırasında da solunum ve gevşeme hareketlerini rahatça yapabilir.

Bazı araştırmalara göre plates yapan annelerin çocuklarının hem daha zeki hem de bedenen daha atletik olduğu söylenir.

Hamilelikte anne adaylarının en sık karşılaştığı problemlerden birisi de vücutta oluşan şişlikler ve ödemlerdir. Özellikle de bebeğin büyümesiyle bacaklarda ödem riski artmaktadır. Plates venaportadaki kan akışını düzenleyerek bu şişliklerin de azalmasında yardımcı olur.

Anne adaylarını zorlayan bir diğer unsur ise meydana gelen bel ve sırt ağrılarıdır. Plates sayesinde esneyen ve güçlenen vücut, bebeği daha dengeli taşıyarak ağrıların azaltılmasında da etkin rol oynar.

Plates sayesinde vücuttaki diğer mekanizmalar gibi bağırsakların çalışması da düzene girer ve kabızlık gibi problemlerin önüne geçilmiş olunur. Bunların yanı sıra bağışıklığı da güçlendirerek anne ve bebeği hastalıklardan korur.

Bunu da seversin  Hamilelikte Ek Vitaminler ve Genel Bakış-

Plates ile bebek ile anne arasındaki duygusal bağ yoğunluğu artar. Annenin doğumla ilgili stres ve depresyon oranı azalır.

Plates de diğer egzersizler gibi normal doğum olanağını artırır. Erken doğum riskini azaltır. Plates gebenin sadece gündüz yaşamını rahatlatmakla kalmayıp geceleri de ona rahat bir uyku imkanı kılar. Bir diğer özelliği ise kişinin alkol, sigara gibi kötü alışkanlıklardan kurtulmasına yardımcı olmaktır.

Etiketler: , ,
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim