Hangi yumurta daha sağlıklı sarı mı koyu sarı mı?

Annekaz
30 Mart 2015
3 Yorum

Yumurtadaki renk efsanesi gerçek mi yani koyu sarı yumurta daha sağlıklı mı? ya da tam tersi neden yumurtaların renkleri çok farklı olabiliyor? Yumurta tavuk hayatımızın önemli bir parçası elbette sağlıklı yetişen gezen tavuklar herkesin tercihi ama sanayi toplumunda gezen tavuğa ya da etine herkes ulaşamıyor?

Ulaşanların da kaygıları yok değil her saman içinde satılan yumurta organik mi bunu bilemezsiniz ama yumurtanın sarısından hayvanın ne ile beslendiğini gözlemleyebilirsiniz.

yumurta-sarısı

 

Gördüğünüz yumurtalar üç tonda , koyu sarı, sarı, açık sarı. Tavuklar ne ile beslenirlerse yumurtanın rengi ona göre değişiyor pigment içeren otlar, sebzeler, yeşillikler, kurtcuklar, böcekler vs  beslendiği zaman tavuk koyu renk yumurtluyor. Yani gezen tavuğun doğal beslenen tavuğun yumurtası koyu sarı oluyor, vitamin olarak omega değeri daha yüksek daha lezzetli olması bu yüzden.

Genelde bahar aylarında bu renk yumurtlamaya başlar. Açık sarı olan ise kafeslerde beslenen ve ve sanayi tipi yemlerle idare etmek zorunda kalan tavuklar. Aslında kafeste bile beslense tavuklar yeşillikler verilebilir ama bu maliyeti artırır bu yüzden üreticiler yemlerden vazgeçemiyor. Yumurta ne olursa olsun sağlıklı bir besin çocuklarınızı yumurta ve tavuktan mahrum etmeyin :)

 

 

Bunu da seversin  Su içmek için en iyi zaman?
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (3)
  1. Emine Kanak dedi ki:

    şu ara karatay diyetine başldığım için sürekli yumurta tüketmeye çalışıyorum ve kesinlikle çok faydalı ama keşke gerçekten organik olanı bulabilsek

  2. Senem dedi ki:

    Köy yumurtası alınca aradaki farkı anlıyoruz hem de çok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim