Haşlamadan yemyeşil yaprak nasıl sarılır?

Annekaz
26 Mayıs 2020
Yorum Yok

Yaprak sarması en sevdiğimiz yemek ben  mevsiminde yaprakları alıp kuru olarak basarım. Salamuradan çok daha lezzetli ve iyi bir yöntem olduğunu düşünüyorum. Kuru basım yaprak tuzlu yöntemlerden daha yeşil oluyor tabi ki yaprağın cinsi de çok önemli ama yeşil incecik yaprakların kararmadan pişmesi için benim uyguladığım bir yöntem var.

Haşlamadan yemyeşil yaprak nasıl sarılır?

Mutfakta yeni yöntemler denemeyi çok severim. Mikrodalga fırında bana çok yardımcı oluyor. Yaprak sarılmadan önce kısaca şöyle bir kaynar suda haşlanır. Sonra bol soğanlı güzel bir içle sarılır. Yaprak sarması pişerken genelde biraz kararır bunu önlemek için mümkün olduğu kadar kapağını aşmamak gerekir. Ben yaprakları sararken haşlamıyorum. Kullandığım yöntem çok basit taze yaprakları ya da kuru basım yaprakların pişireceğim kadarını açarak strech filme sarıyorum aralarına ince birer dilim limon ekliyorum sım sıkı olmasına gerek yok ama hava almaması gerekiyor. Bir kaç kat strecf filme sardığım limonlu  taze ya da kuru basım yaprakları yaklaşık 5 dakika mikrodalgada en üst seviyede pişiriyorum. Ve soğuyana kadar açmıyorum.

Bu şekilde yapraklar yumuşuyor ama renkleri kararmıyor. Pişirirken de soğuyana kadar mümkün olduğu kadar kapağını açmamak gerekiyor. Bu yöntem sayesinde çok ıslak olmayan dağılmayan ve daha yeşil taze yapraklarınız oluyor. Ben bu yöntemi çok seviyorum bu şekilde tek seferde yaprakları pişirip çabucak sarabiliyorum.

Bu arada kuru basım yaprak ile yaptığım yaprak sarması tarifi de vereyim

Mikrodalgada yaprak ve yaprak sarması tarifi

Kuru basım ya da taze yaprakları strech filmin üzerine koyun bir limonu ince ince dilimleyin ve aralarına koyarak sıkı bir şekilde strech filmle hava almayacak şekilde sarın. Mikrodalgada 5 dakika boyunca yüksek ısıda pişirin

Bunu da seversin  Kışlık yaprak nasıl yapılır?

Yaprak sarması içi

2 büyük soğan

1 bardak sıvı yağ

1 kaşık salça

2 bardak bulgur

1 bardak pirinç

4 bardak su

Kuru nane tuz baharatlar, limon

Soğanları ince ince kıyın yağda kavurun 1 kaşık salçayı ekleyin biraz  daha kavurun. Bulgur ve pirinci ekleyip kavurun su ve baharatları ekleyip karıştırın suyunu çeksin.

Yaprakları bu içle sarın tencerenin dibine küçük bir tatlı tabağı koyun ki sarmalar kolay kolay yanmasın. Üzerine  sardığınız yaprakları dizin, araya limon dilimleri ekleyin. 1 kaşık salça 2 bardak su yarım bardak sıvı yağ ile sos yapın sarmaların üzerinde gezdirip kısık ateşte yapraklar yumuşayana kadar pişirin. Soğuyana kadar kapağını açmayın.

Afiyet olsun.

 

 

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.