Yaprak salamura nasıl yapılır?

Annekaz
6 Haziran 2017
Yorum Yok

Yaprak nasıl saklanır? yaprak salamura nasıl yapılır? Yaprak saklamanın yolları neler? Yaprak derin dondurucuda nasıl saklanır? Yaprak kavanozda nasıl saklanır? Tuzsuz yaprak nasıl saklanır?

Malum yaprak zamanı her yıl bahar aylarında uç yapraklar çıkar ve yaprağun en güzel yeri olarak biz hanımlar tarafından kilo kilo alınıp salamura yapılır peki yaprak salamura nasıl yapılır? Yapraklar sadece salamura yöntemi ile mi saklanır işte size yaprak saklamanın çeşit çeşit yolları.

Yaprak salamura: Yapraklar deste haline getirilir büyükçe bir leğene konulur üzerine kaynamaya yakın sıcak su dökülür renkleri sararan yapraklar demetler halinde avuç içine alınır içine bir tatlı kaşığı kadar tuz konur ve sarılıp bidon içine konur iki sıraya bir bir avuç tuz serpilir bu şekilde dolan bidonun üzerine çok az limon tuzu konur suyu azsa kaynamış soğumuş su üzerine eklenir ağzı sıkıca kapatılır. Bu yöntemde yapraklar tuz ile korunur en güzeli cam ve büyük bir kavanoz kullanmak tabi .

Tuzsuz cam kavanozda saklama ( konserve )

Bu yaprak saklama şeklinde tuz kullanılmıyor ve biraz konserve mantığı ve tecrübesi gerektiriyor. Yani konserve yapmayı bilenler işi tık diye çözer. Burada kavanoz temiz ve kuru olmalı kapağı ise yeni olmalı  tezgaha bir havlu serin  bir de daha büyük bir bezi de üstüne örtmek için hazır bulundurun. Yaprakları haşlayın kaynar kaynar çıkarıp hemen kavanoza basın hiç hava kalmasın hemen sıkıca kapağı kapatın tezgahta serili havlunun üzerine ters çevirin  üzerine bir bez örtün ve tamamen soğuyana kadar ki 24 saati buluyor dokunmayın sallamayın. Ertesi gün bombelenmiş kapak varsa kontrol edin onlar olmamıştır ayırın ya pişirin ya da yeniden işlemi tekrarlayın Diğerleri uzun süre dayanır bu yöntemle tuzsuz sarmaya hazır yapraklarınız olur.

Bunu da seversin  Kışlık patlıcan oturtma

yaprak konserve

 Derin dondurucuda yaprak saklama

Bu yöntemde yapraklar haşlanıyor süzülüyor ve porsiyonluk olarak ayrılıp buzdolabı poşetlerine konuluyor. Kullanılacağı zaman sıcak suda bir kaç dakika bekletip sarılıyor.

Diğer bir derin dondurucu yöntemi ise pazardan alındığı gibi buzdolabı poşetine koyup saklamak burada önemli nokta yaprakları koyduktan sonra poşetin içinde kalan havayı almak. Kuru şekilde derin dondurucuda saklanan yapraklar pişirileceği zaman kaynar suda çok az haşlanıp sarılıyor.

Turşu gibi saklanan yaprak

Bu yöntem biraz turşu yapmayı andırıyor yapraklar yıkanıp demet demet bidonlara basılıyor. 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve 2 adet şeker ekleniyor tıpkı turşuda olduğu gibi tuzlu su karışımı yapılıyor ve bidonun geri kalanı su ile dolduruluyor. Üzerine bir ağırlık konulup yaprağın suyun üzerine çıkmaması sağlanıyor.

Kuru olarak yaprak saklamak: Yaprakları kuru olarak  3 er 5 er katlayıp yarım kiloluk kavanozlara  yumrukla bastıra bastıra diziyorsunuz. Kaynattığınız  kapağı kurulayıp kapatın kavanozu ters çevirip bir gün bekletin güneş almayan serin bir yerde uzun süre saklanabilir. 

 

 

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim