Kuru yaprak nasıl basılır? En iyi yaprak saklama yöntemi

Annekaz
16 Mayıs 2020
Yorum Yok

Asma yaprağı bizim için çok önemli,  Türk mutfağının en özel yemeklerinden yaprak sarması için mevsimi çabucak geçen asma yapraklarını saklamak lazım. Yaprak salamura, ya da yaprakları dondurucuya koyma en çok  tercih edilen yöntemler ama bunların gerçekten yaprağa zarar verip tadınız bozuyor. Benim en sevdiğim yöntem Kuru yaprak basma hem çok sağlıklı hem de yapraklar  sertleşmiyor üstelik rengi de açık yeşil olarak kalıyor ki bu tam yaprakta istediğimiz renk.

KURU OLARAK TUZSUZ YAPRAK NASIL BASILIR?

Öncelikle en güzel yaprakları seçip almanız gerek eğer kendiniz bir yerden toplayabiliyorsanız harika en taze uç yapraklardan seçebilirsiniz yok alacaksanız pazara gidin ve en taze en orta boy yaprakları seçin. Eve gelince yaprakları yıkamayın kesinlikle su değmeyecek bir  örtüye serin sıcaklığı nemi varsa bir iki saat hava alsın.

Bu arada kuru kavanozları hazırlayın, yeni kapakları hazırlayın. Elinize yapraktan beşer onar demetler yapıp muska gibi hepsini bir arada katlayın, kavanozun dibine koyun bütün yaprakları bu şekilde sımsıkı tepe tepe doldurun. Gerekirse sarımsak döveceği gibi bir şeyle itin ağzına kadar doldurun. Yeni kapağı sımsıkı kapatın hepsi bu bu şekilde aylarca yaprak dayanır.

İlk basıldığı zaman rengi bu taze yapraklar yemyeşil şekilde basılmış haldedir.

Bu da gördüğünüz gibi rengi dönmüş yapraklar. Bu şekilde rengi dönen yapraklar sizi telaşlandırmasın. Bu normal olması gereken renk

Bu şekilde kuru olan basılan yapraklar aylarca dayanır. Çıkardığınız zaman sıcak suda haşlayıp sarmanız gerek  kavanozu yarım bırakmayın bozulup kuruyabilir. Şimdi tam yaprak zamanı kuru olarak basılan yapraklar çok lezzetli oluyor. Salamura yapılan yapraklar çok sertleşiyor,  ne kadar haşlarsanız tuzlu olarak kalıyor ve rengi de siyaha dönüyor bu tür risklere hiç herek yok. Diğer yandan buzluğa konan yapraklarda da sertleşme oluyor ve çok geç pişiyor ayrıca derin dondurucu da çok yer kaplıyor. Bu yöntem için en sağlıklısı cam kavanozlar yarım kiloluk 1 kiloluk kavanozlarda yapınca kullanması da kolay oluyor. Bu kavanozları ışık görmeyen bir yerde saklayabilirsiniz. Dolaba koymanıza gerek yok. Fotoğraflar facebook dan alınmıştır.

Bunu da seversin  Kışlık yaprak nasıl yapılır?

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim