Heyet raporu – Tam sağlık raporu nereden alınır?

Annekaz
18 Mart 2023
Yorum Yok

Heyet raporu nereden alınır? Sağlık raporu veya heyet raporu, bir kişinin sağlık durumunu belirlemek ve çalışma kabiliyetini değerlendirmek için verilen bir rapor. Sağlık durumunuzda değişiklik varsa ve bunu kanıtlamak istiyorsanız, ve ya bir işe başvuruyorsanız  istenebilir. Yurt dışına uzun süreli çıkacaksanız istenir.

HEYET RAPORU İÇİN RANDEVU ALMA

Heyet raporu almak için MHRS  den 182 den kolayca randevu alabilirsiniz. Online alıyorsanız il seçtikten sonra klinik kısmına sağlık raporu yazın çıkıyor. Size en yakın tam teşekkülü hastaneyi seçebilirsiniz. Askeri rapor, engelli raporu, genel rapor bazı hastaneler ayrılabiliyor randevu alırken buna dikkat edin.

Eğer  Heyet raporu vize için isteniyorsa ve raporda belli  spesifik bir yasadan genelgeden bahsediyorsa bu kelimelerin raporda geçip geçmediğini mutlaka sorun. Mesela AB ülkelerinden biri için vize alıyorsanız Dünya Sağlık Örgütü.. ile başlayan bir rapor özel yazısı istenebilir. Elinizde  örnek varsa danışmaya gösterin. Hatta mümkünse örnek aynı hastaneye gidin.

Hastaneye gidip rapor  için başvurduğunuzu söylediğinizde önce sizden rapor ücreti alınır. Bu sağlık sigortanızdan bağımsızdır yani ödemek zorundasın. Heyet raporu ücreti 2023 Mart ayında  860 TL en azından biz bu rakamı ödedik. Heyet raporunu isteyen bazı özel kuruluşlar size bu ücreti geri iade ediyorlar. Biz Avrupa Birliği ESC dayanışma Programı kapsamında yaptığımız harcamaları birlikten alacağımız için faturalarımızı sakladık ve geri aldık.

HEYET RAPORU ÜCRETİ

Rapor  ücretini ödedikten sonra size muayene olacağınız doktorlar için barkodlar veriliyor. Tek tek sıra ile gidip muayene oluyorsunuz. Vize ya da iş içinse sadece göğüs röntgeni ve kan tahlili isteniyor. Diğer bölümler için farklı istekler olabilir. Bir kaç gün sürebilir.

Bütün işlemler bitince sağlık raporunuzu e nabızdan indirebilir, ya da hastaneden imzalı mühürlü olarak alabilirsiniz. İkisi de resmi makamlarca geçerlidir. Vize için belgeyi yeminli tercümandan çevirmeniz  noterde onaylayıp kaymakamlıkta apostilletmeniz gerek.

Bunu da seversin  Çift Hazneli Air Fryer Kullanmanın Artıları ve İpuçları
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim