İkametgah ilmuhaberi, adli sicil kaydı, sağlık raporu

Annekaz
12 Temmuz 2010
Yorum Yok

Bir kaç gündür resmi işlemlerle uğraşıyoruz temiz kağıdı, nüfus cüzdanı yenileme e tabi olmazsa olmaz ikematgah ilmuhaberi sağlık raporu vs..Benim gibi bu işlerle mümkün olduğu kadar az muhatap olmuş hanım arkadaşlarımı kendi işlerini kendileri yapmaları için bilgilendirmeye karar verdim :))

Nüfus cüzdanı yenilemek: İlk yapmanız gereken muhtarınızdan nüfus cüzdanı değiştirme talep formu edinmeniz gerek bu belgenin karşılığı 3 -4 lira arasında değişiyor, nüfus cüzdanınızla beraber 1 adet vesikalık fotoğraf da gerekli. Bu belgeyi aldıktan sonra İlçe nüfus müdürlüğüne gidip belgelerinizi ve 1 adet fotoğraf sunup 4,60 TL karşılığında yeni nüfus cüzdanınızı bir kaç dakikada alabiliyorsunuz.  18 yaşından küçükler velileri ile beraber başvurmak zorunda 11- 12 yaşından itibaren isteğe göre küçüklere de fotoğraf yapıştırılabiliyor. Nüfus cüzdanına onay vermeden önce kimliğinize dair sorular da soruluyor.


İkametgah İlmuhaberi: Bu belgeyi muhtarlardan ve ilçe nüfus müdürlüklerinden alabilirsiniz muhtarlarda yine ücretli, nüfus müdürlüklerinde bedava..

Sağlık raporu: Sağlık raporlarını sağlık ocakları hiç bir ücret ödemeden veriyor.

Adli sicil kaydı ( temiz kağıdı ) : Bu belge için adliyeye gitmeniz gerekli Ankara’da Adliye sarayının alt katında küçük bir yer bu iş için çalışıyor ve resmen para basıyor. Çünkü her gün binlerce insan çeşitli sebeplerle buradan temiz kağıdı almak zorunda. Temiz kağıdı için önce dilekçe almanız gerekli bu dilekçenin beden 1,5 TL, dilekçe hazır ve doldurulması gereken alanlar var onun için ya yanınızda bir kalem bulundurun ya da orada 75 kuruş karşılığında satılan aslında 10 kuruş olan kalemlerden alın, daha sonra kuyruğa girip bu dilekçe ile beraber kimliğinizi ibraz etmek zorundasınız. Dilekçenin arkasına temizdir yazısı bastırılıp size veriliyor bekleyin henüz işlem bitmedi daha sonra diğer kuyruğa girip 5 TL karşılığında imzalar atılıp mühürler basılıyor … Adli sicil kaydı alırken ödediğiniz ücretler karşılığında makbuz veriliyor ama adliyenin bu kısmı resmen para basıyor ama içi berbat hizmet berbat kızmamak elde değil .. her neyse bu işlerden nefret ediyorum.. Bu işlemlerin hepsi arada mesafe yoksa bir iki saatte bitebilecek işler fakat arada mesafe varsa yarım gün gidiyor. Şimdiden herkese kolaylıklar dilerim :))

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim