Ehliyet belgesi yenileme nasıl yapılıyor?

Annekaz
25 Aralık 2019
Yorum Yok

Ehliyet yenileme nasıl yapılıyor..

31 Aralık 2019 tarihi mesai bitimine kadar nüfus cüzdanlarını ve ehliyetlerini yenilemeyenler için süre bitiyor. Süre bitiminden sonra beklentiler sürenin uzatılacağı yönünde.

Ehliyet yenilemek aslında çok basit. Sistem çok güzel işliyor ve devlet bu konuda iyi organize olmuş durumda. Ehliyet, pasaport ve kimlik yenileme işlemlerini Nüfus Müdürlüklerinden yaptırıyorsunuz.Bunun için öncelikle internet üzerinden randevu oluşturuyorsunuz. Sakın randevusuz gitmeyin son günler olması sebebiyle her dakika her saniye dolu. Hatta sistem randevusuna gelemeyenlerin yerine randevusuz işlem alınabilir diyor ama q-matik sıra numarası vermediği için işlem yaptırmazsınız. Bu yüzden kesinlikle randevusuz gitmeyiniz.

Ehliyet yenileme için ilk işlem;

Ehliyet yenileme için yapılacak ilk işlem sağlık raporu. Bunun için yapmanız gereken e-devlet üzerinden  sağlık bölümünden sağlık bilgilerinizin yer aldığı formu eksisiz doldurmanız gerekiyor. Bu formu doldurmadan Aile Sağlığı merkezine gittiğinizde geri dönersiniz.

Bu formu doldurup aile hekiminizin yanına gittiğinizde formunuza bakıyor, rutin soruları soruyor sizi göz ve kulak testine sokuyor.

Bu testleri geçtiğinizde sistemde bulunan sağlık dosyanıza onay veriyor. Bu formdan çıktı almanıza gerek yok. Aynı formu nüfus müdürlükleri görebiliyor.Sonrasında  en yakın Halkbank (diğer devlet bankalarıda olabilir) kartsız işlemler menüsünden girdiğinizde Ehliyet yenileme harcı olarak tam tamına 15 TL yatırmanız gerekiyor. Fazla para yatırdığınızda sistem işlem yapmıyor.Yaptığınız bu işlemde nüfus idaresince görülüyor ama siz yine de makbuzunuzu alın.

Şimdi bir adet biyometrik fotoğraf gerekiyor. Bu fotoğrafı fiyatı da dört adedi için 20 TL..İllere göre farklılık gösterebilir.. Şimdi randevu saatinizde ehliyet yenilemeye gidebilirsiniz.

Sıranız geldiğinde memur sizden eski ehliyet belgenizi, fotoğrafınızı ve kimliğinizi isteyecek. Harç ve sağlık raporunuzu sistemden görüyor zaten. Önce iki başparmağınızın izini, sonrada önce sağ ve sonrada sol el parmaklarınızın tamamının izini kaydedecek. Atacağınız imza ile ehliyet yenileme işiniz sona ermiş olacak.

Bunu da seversin  İnstagram story yılbaşı gif arama kelimeleri

Bu kadar kolay… Ehliyetiniz PTT aracılığı ile adresinize ulaştırılacak..

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.