İğneli Dantel Kasnağı yapımı ve ben!

Annekaz
9 Haziran 2009
12 Yorum
İnat ettim öğreneceğim ben bu iğne kasanağında danteli, Önce kasnağı yapmak lazım tabi başkalarını bilmiyorum ama ben tahmini bir şekilde yaptım .. Önce yuvarlak klasik toplu iğne seti aldım daha sonra iğnelerini çıkartıp oluklu mukavva üzerine koyup etrafını çizdim. Böyle kenarları pikolu gibi oldu o pikodan değilde içinden kestim Yani beyaz plastik mukavvalardan çok az büyük oldu. Daha sonra bu üç mukavvayı birleştirdim üst üste koydum üzerinede plastik parçayı koyup ortasındaki delikten kalemle işaretledim . Sonra hepsini bir birine diktim nasıl diktim plastik iğneliğin delikleri var iğneyi taktığımız bölümler oradan dikip mukavva ve plastik iğneliği sağlamlaştırdım.
Niye bunu yaptım çünkü gecenin köründe silikon tabancası çalışmayınca bu yapılır sizde varsa silikon tabacası kullanın efenim, daha sonra mümkünse koyu renk bir kumaşın üzerine yaptığımız parçayı koyun etrafından 15 cm pay vererek geniş bir daire çizip kesin etrafından 1 cm katlayarak teğel alın ortasına çok az pamuk koyun ( fazla şişik olmasın) üzerinede plastik iğneli parçayı koyun ve teğel aldığınız yeri büzüp pamuk ve plastik iğneliğin içeride düzgünce kalmasını sağlayın ve altını kapatın. Yukarıdakine benzer bir iş olacak iğneleri yerlerine geçirmek gerek şimdi bu biraz zor ama imkansız değil :))

Şimdi kasnak hazır, en ortasına dantel ipinin bağlandığı bir toplu iğne geçirip ipi toplu iğnelerden karşılıklı olarak geçirmek Burası biraz zor benim ilk yaptığım altta gördüğünüz gibi pek bir şeye benzemedi bu benim beceriksizliğimden mi yoksa tecrübesizliğimden mi bilmiyorum. Birde utanmadan yayınlıyorum..:)


Neticede tecrübeyle daha güzel sonuçlar alınacağını düşünüyorum. Orjinali bu mu bir fikrim yok çünkü tamamen tahmin usulü yaptım ne elime aldım ne de tecrübe ettim. Ama olur da yapacak olursa bir kaç notum var.
Koyu renk pamuklu bir kumaştan yapın
Kasnağın etrafını bitrip iğneli kısma geçince ipi mümkün olduğu kadar uzun tutun
İğne oyasındaki düğüm tekniklerini bilmek bu iş için bir artı
İçindeki bombe çok hafif olsun ben biraz abartmışım üstelik benimki elyaftı siz kesinlikle pamuktan yapın

Bunu da seversin  Kot pantolonlar ceket oldu

Garip çalışmalarım devam edecek :P

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (12)
 1. melike dedi ki:

  ilke göre çok güzel olmuş bende nasıl yapıldığını arıyordum çok makbule geçti özellikle kasnağın yapım aşamaları

 2. kubra zeynep kara dedi ki:

  aa çok değişik olmuş yapımı ellerine sağlık

 3. tatesal dedi ki:

  Çok güzel olmuş…Annemde yapıyor bu dantellerden.Kasnağını kendisi yaptı ve siyah pamuklu kumaşla kapladı mukavvanın üzerini.hatta çekmiştim fotosunu ama yaınlamadım…Yaptığı dantelleri ve havlu kenarlarını yayınladım.Blogumdan bakabilirsiniz…Havlu kenarı için daha küçük bir aparat yaptı..gerçekten de annem iğne oyası ustasıdır….Ben ince işlere pek gelemem motif aparatıyla hazır plastik olanlardan şal yaptım tiftik iple….Sevgiyle kalın…

 4. iffetin günlüğü dedi ki:

  ilk işe göre çok iyi bencede.niye garip çalışmalar dediniz ki. ben ev hanımı olduğum halde yeni bir şeyler denemeye fırsat bulamıyorum.çok gayretlisiniz maşallah.

 5. GeCe dedi ki:

  yeni bir yöntem buldun ha çok güzel olmuş bence

 6. Ayça dedi ki:

  harika bir yöntem. ben de motif aparatlarına bakıp, bunlardan evde yapabilir miyim diye düşünüyordum :)

 7. Marifetli Peri dedi ki:

  Garip olur mu hiç, çok güzel bir yöntem sunmuşsunuz bize. Deneyeceğim teşekkürler.

 8. Anonymous dedi ki:

  laz kızı arkadaşim okadar uğraşmana gerek yoktu. çunku ben bu örneği 40.lı toplu iğneyi satın alip üzerine saripta yapiyorum.sonra tektek toplu iğneyi çikartip örneği çikarttiktan sonra yerine toplu iğneleri yerine takıyorum bukadar basıt.

 9. lazkızı dedi ki:

  arkadaşim bukadar uğraşmana gerek yoktu.tuhafıyeden 40lı toplu iğneyi alıp uzerıne sarıp işlıyorum.sonra toplu iğnelerı çikartip örneği aldiktan sonra toplu iğneleri tektek yerine takıyorum.bukadar basit.

 10. Anonymous dedi ki:

  arkadaşlar ben motifi yaptım ama birbirine bağlamasını düzgün yapamıyorum nasıl yapılıyor acaba

 11. şeyda aktaş dedi ki:

  güzel olmuş, bende bunu arıyordum. ama çok bilgi alamadım biraz daha açık ve net olabilirdi

 12. İrem dedi ki:

  3 adet küçük 1 adet masa 1 adet konsola ne kadara yaparsınız acaba

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.