İleri yaşta annelik! 66 yaşında anne olmuştu kızının son hali

Annekaz
22 Eylül 2020
Yorum Yok

Anne olmak muhteşem bir duygu,   eğer sorunsuz bir hamilelik geçiriyorsanız hamilelik bile kadın psikolojisi için eşsiz bir deneyim. Benim bütün hamileliklerim çok huzurlu geçti genel olarak kaygı bozukluğu yaşamayan sorunlarla baş etmesini bilen birisi oldum. Hamileliklerimin hepsi sağlık sorunu yaşamadan normal doğumla bitti ama yaşım çok gençti. 40 – 50 li yaşlarda hamilelik yaşasak sizce sorunsuz ve huzurlu geçer mi?

66 yaşında doğum yapan kadın şimdi 80 yaşında bir ergen annesi

Geçen yıllarda 66  yaşında bir kadının hamileliği çok konuşulmuştu hayal mayal hatırlıyorum, o kadın doğum yapalı tam 14 yıl geçti yani artık 80 yaşında bir ergen annesi. 22 yaşındayken en son doğumunu yapmış birisi olarak bana biraz korkutucu geldiğini itiraf edeyim. Çocuk zaten büyük bir sorumluluk iken bir de ileri yaşın getirmiş olduğu sağlık sorunları ile baş etmek çok ürkütücü görünüyor.

Adriana İliescu 66 yaşında anne olmayı seçince tüm dünyada haber olmuştu. Şimdi kızı 14 yaşında ve ikisi de hayatlarına devam ediyor. Peki psikolojileri nasıl?

Yapılan araştırmalara göre ileri yaşta hamilelik düşük, sakat doğum gibi komplikasyonlara neden olabiliyor, ama sağlıklı bir doğum ve sağlıklı bir bebek dünyaya geldiyse her şey biraz daha iyiye gidiyor. İleri yaşta anne olanların çocuklarına karşı daha toleranslı olduğu, daha iyi eğitim verebildikleri ve  çocukların daha mutlu bir çocukluk geçirdiği gözlemlenmiş fakat iş 15 yaşından sonra değişebiliyor.

Durağan sakin her şeyin yerli yerinde olduğu bir yaşamdan sonra çocuklar hareketli sosyal yaşama uyum sağlamakta zorluklar yaşandığı gözlemlenmiş araştırma çok ileri yaşlara kadar gidemiyor henüz ama 15 yaşındaki bir ergenin annesinin 80 yaşında olması elbette kaygılı bir döneme neden olacaktır.

Bunu da seversin  Çocuklar için ilginç kazak

Yaş ilerledikçe kadınlar duygusal olarak daha iyi duruma gelip olgunlaşıyor örnek vermek gerekirse pek çok şey için çocuğunu azarlamıyor bu bile çok farklı bir annelik demek.

İleri yaşta hamileliği çok ekstrem bir örnek olsa da Adriana İliescu hikayesi çok güzel  kendisi zaten bir akademisyen, çocuk kitapları yazıyorken 66 yaşında dahi olsa anne olması onu çok mutlu etmiş ve mutlu bir kız yetiştirmiş. Umarım daha nice beraber yılları olur…

 

 

 

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim