Kadın Hastalıkları ve Alınması Gereken Önlemler

Annekaz
13 Mayıs 2020
Yorum Yok

Kadın hastalıkları, belirli yaşlardan sonra kadınların korkulu rüyası haline dönüşmektedir. Sadece kadınlarda görülen bazı hastalıklar, endişe verici olabilmekte ve gerekli önlemlerin muhakkak alınması gerekmektedir. Dünyada ve ülkemizde en sık görülen kadın hastalıkları genel tanımıyla; akıntısal hastalıklar ve kanama ile alakalı bozukluklardır. Önemsiz gibi gözüken bu rahatsızlıklar, çok önemli hastalıkların habercisi olabilmektedir. Yazımızda, kadınlarda sık görülen hafif ya da büyük rahatsızlıklar, habercisi olabileceği ciddi durumlar ve öncesinde alınması gereken önlemlere değineceğiz.

Sık Karşılaşılan Kadın Rahatsızlıkları

Sancılı Adet Görme

Sancılı adet durumu çoğu kadında görülen bir problemdir. Sancının şiddetinin dayanılmaz olduğu durumlar, normal kabul edilmez ve mutlaka bir uzmana danışmak gerekmektedir. Miyom, rahim ağzında darlık, rahim ağzı tümörü ya da enfeksiyon gibi birçok farklı durum ve riskli kadın hastalıkları, ağrıların yaşanmasına sebebiyet veren problemlerden olabilir. İhmal etmeyip kadın doğum uzmanına görünmekte fayda vardır.

Adet Düzensizliği

Kadınların sıkça yaşadığı problemler arasında adet düzensizliği görülür. Çok fazla kadının karşılaştığı bir durum olduğu için, çoğunlukla dikkate alınmaz. Fakat daha ciddi problemlerin belirtisi olabileceği için uzmana görünmek doğru bir önlem olacaktır. Adet dışında yaşanan düzensiz kanamalar için de doktora görünmekte fayda vardır. Bu tarz kanamalar, hormonal değişikliklerden dolayı olabilir ve altında yatan sebep araştırılmalıdır. En riskli kadın hastalıklarının, tümor ve miyom gibi problemlerin de belirtisi olabilirler.

Cinsel İlişki Sonrası Kanama

İlişki sonra kanama durumu yaşandığında jinekoloğa gidilmesi gerekmektedir. Rahim ağzı ya da rahim içerisindeki olası sorunlar kanama durumunun yaşanmasına yol açabilir. İlişki sonrası kanama, birden çok kez yaşandığı takdirde mutlaka uzmana gidilmesi gereken bir sorundur.

Sistit (Sık İdrara Çıkma)

Çok fazla ve sürekli idrara çıkma durumu sosyal hayatı oldukça olumsuz etkilemektedir. Sistit, idrar yolu enfeksiyonunun belirtilerinden biridir.

Kasık Ağrıları

Kasık ağrıları da adet düzensizliği gibi sık yaşanan kadın rahatsızlıklardandır. Sebebi her zaman jinekolojik olmayabilir fakat yine de kasık ağrısı yaşandığında genel bir muayene olmakta fayda vardır. Jinekolojik sebepleri arasında; enfeksiyonlar, yumurtalık kistleri, miyom ve kanserler gibi çok ciddi hastalıklar olabilir. Bağırsak veya idrar yolu enfeksiyonu da kasık ağrısının jinekolojik olmayan sebeplerinden biri olabilir. 

Karında Şişlik ve Ağrı

Karında şişlik oluşması durumu ve yaşanan şiddetli ağrılar, özellikle ileri evrede yaşanan yumurtalık kanserinin bulguları arasında yer almaktadır.

Bunu da seversin  Özel Sağlık Sigortası Doğum İşlemlerini Karşılar mı?

Menopoz Sonrası Kanama

Kadınlarda menopoz sonrasında yaşana kanama durumu, ciddi bir kadın hastalığının olası belirtisi olabilir. Rahim içi kanserinin habercisi olabilecek bu rahatsızlık yaşandığında, mutlaka bir uzmana gözükmek gerekmektedir. 

Jinekolojik Hastalıkları Önlemede Hijyenin Önemi

Sağlık açısından hijyenin sağlanması hem kadınlar hem erkekler için oldukça önemlidir. Fakat kadınların daha çok risk altında olduğu bazı durumlar vardır. Bunlardan biri, umumi tuvaletlerdir. Ortak kullanılan tuvaletlerde, hastalık bulaşma ihtimali çok kuvvetlidir. Böyle durumlarda kadınlar, mümkün mertebe fiziksel temastan kaçınmalıdırlar. Gerekli sterilizasyon şartlarını sağlamaya özen göstermeli, yeterli hijyen koşullarının olmadığına inanıyorlarsa da tuvaleti kullanmamalıdırlar. Bunun yanı sıra cinsel ilişki esnasında da hijyen şartının mutlaka sağlanması gerekmektedir. Özellikle prezervatif kullanmak hem kadın hem erkek sağlığı için çok önemlidir. Kadınların yaptığı hatalardan biri de cinsel ilişki sonrasında önlem olarak vajinanın içerisini yıkamaktadır. Bu eylem kesinlikle yanlıştır çünkü vajina kendi kendine temizleyen bir yapıya sahiptir. 

Kadın Sağlığında Jinekolojik Muayenenin Önemi

Kadın hastalıkları ile mücadelede periyodik jinekolojik muayene çok önemlidir. Muayene esnasında birçok açıdan kontrol edilen hastada, enfeksiyon, polip ya da miyom varlığı tespit edilebilir. Aynı zamanda, yumurtalıklarda olabilecek kistler ve tümörlerin varlığı ortaya çıkartılıp gerekli tedaviye başlanabilir. Bu nedenle düzenli jinekolog muayenesi ihmal edilmemesi gereken en önemli noktadır. Yetişkin kadınların yılda bir kez smear testi yaptırması da oldukça önemlidir. Jinekolojik kontrollerin yanı sıra meme kanserinin önlemini de memografi muayenesi ile almak, erken teşhis ile mümkün olabilmektedir. 20 yaşını aşan her kadının genel cerrahide meme muayenesi olması ve olası kist durumunda tedaviye başlaması gerekmektedir.

Kaynak: Erdem Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.