Kadınların Korkulu Rüyası: Yumurtalık Kanseri

Annekaz
8 Kasım 2018
Yorum Yok

En ölümcül jinekolojik kanser türü olan ve kadınlarda görülme sıklığı sıralamasında dokuzuncu sırayı alan yumurtalık kanseri, her kadının aklında olan bir şüphedir. Dünya Sağlık Örgütü Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı veri tabanının yeni versiyonu olan GLOBOCAN’a göre, 2008 yılında Türkiye’de 1804 kadından 1’ine yumurtalık teşhisi kondu, 1247 kadın ise bu kanserden dolayı hayatını kaybetti.

Yumurtalık Kanseri Nedir?

Yumurtalıklar, kadında üreme ve dişilik hormonu salgılama görevini üstlenmektedir. Vücudumuzda normal hücreler bölünerek çoğalırlar. Aynı şey, yumurtalıkların ana yapısında bulunan epitelyum ve embriyonik döneme ait hücreler için de geçerlidir. Normal hücrelerin kanser hücrelerine dönüşmesi ile hücreler hızla yayılıyor ve tümörler ortaya çıkıyor.

Yumurtalık Kanseri Kimlerde Daha Çok Görülür?

Yumurtalık kanserine neden olan faktörler tam olarak bilinmemektedir. Ailesinde yumurtalık, meme ya da herhangi bir kanser türü varsa yumurtalık kanseri olma riskiniz normale göre yüksektir.

Ailesinde kanser hikâyesi olmayan kadınlarda da yumurtalık kanseri görülebilir. Doğumdan ölüme kadar tüm kadınlar bu risk altında yaşarlar. Doğum yapmamış ya da yapamamış kadınlarda, erken âdet görenlerde, geç menopoza girenlerde, obez kadınlarda, genital bölge için kanserojen madde içeren ürün kullananlarda ve yaşı ilerleyen kadınlarda yumurtalık riski kanseri oranı diğerlerine göre daha fazladır. Bunun yanı sıra tüpleri bağlanan, birden fazla çocuk doğurmuş, rahmi alınmış, bilinçli vitamin kullanan ve düzenli beslenen kadınlarda yumurtalık kanseri riski daha azdır.

Yumurtalık Kanserinin Belirtileri

Yumurtalık kanseri diğer kanser türlerine göre daha sinsi bir kanser türüdür. Belirtilerinin çok ciddi bir rahatsızlık vermemesinden dolayı yumurtalık kanserinde ileri dönemde teşhis oranı daha fazladır. Belirtileri, sindirim sistemi bozukluğunun vermiş olduğu belirtilere de yakın olduğundan pek önemsenmemektedir. Yumurtalık kanserinin belirtileri;

  • Kilo kaybı
  • Sık sık idrara çıkma isteği
  • Bulantı ve kusma
  • Yorgunluk
  • Bağırsak alışkanlıklarında değişiklik
  • Karın ağrısı ve şişlik
  • Kasık, karın ve alt sırt ağrısı
  • Çok yemek yenmese bile sürekli tok hissetmek
Bunu da seversin  Kurban Bayramınız mübarek olsun

Doktor Kontrolü

Vücudumuz bize her zaman sinyal verir. Bu durumda öncelikle sizin kendinizi dinlemeniz gerekmektedir. Eğer yumurtalık kanseri belirtilerinden birkaçına sahipseniz ve yumurtalık kanseri olmanızdan şüpheleniyorsanız, bir doktora başvurmalısınız. Erken dönemde kanser teşhisi konulan kadınlarda ileri dönem teşhise göre iyileşme oranı daha fazladır. Unutmayın ki erken tanı ile kanserden kısa sürede kurtulma şansını elde edebilirsiniz.

Yumurtalık kanseri hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim