Kadın Doğum Uzmanı Ne İş Yapar?

Annekaz
26 Haziran 2018
Yorum Yok

Kadın doğum uzmanı, doğum konularında ve bilhassa kadın hastalıkları ile ilgili uzmanlık eğitimini tamamlamış olan hekimlere verilen bir unvandır. Kadın doğum uzmanları üstün akademik yeteneğe sahip olmaları ve özellikle biyoloji anatomi bilgisine sahiptir. Hamilelik, kısırlık, ultrasonografi, doğum ve menopoz gibi kadın hastalıklarında uzmanlaşmış doktorlara Jinekolog, nisaiye uzmanı ya da halk arasında kadın doğum uzmanı denilmektedir.

Genellikle, 6 yada 7 yıl süren tıp fakültesi eğitiminden sonra uzmanlık eğitimi için 5 yıl gerekmektedir. Bu eğitim sürecinde; gebelik, normal doğum, sezaryen doğum, kısırlık, tüp bebek tedavisi, doğum kontrol yöntemleri, jinekoloji, onkoloji, ultrasonografi, menopoz, kürtaj işlemleri, laparoskopi, histereskopi gibi kadın sağlığını, anne ve bebek sağlığına fayda sağlayacak endoskopik işlemler gibi bir çok konu üzerinde uzmanlaşma sağlanılıyor.  Fakat her kadın doğum uzmanı her konuyla ilgilenmemektedir. Bazı kadın doğum uzmanları yalnızca estetik ile ilgilenirken, bazıları ise, vajinismusla ve kanser hastalıklarıyla ilgilenir. Tüm kadın doğum uzmanları tüm doktorlar gibi devlet ve üniversite hastanelerinde veya özel hastane ve polikliniklerde yada kendi özel muayenehanelerinde hizmet verirler.

Kadın Doğum Uzmanlarının İlgilendikleri Hastalıklar

 • Adet düzensizlikleri,
 • Rahim ağzındaki hastalıklar,
 • Vajinit Sorunlar ile ilgili hastalıklar,
 • Miyom polit gibi rahim ile ilgili sorunlar,
 • Yumurtalık hastalıkları,
 • Hamileliği hazırlık,
 • Doğum kontrol yöntemleri,
 • Hamilelik sürecinde takip,
 • Normal doğum ve sezaryan doğum işlemleri,
 • Ultrasonografi,
 • Dış gebelik,
 • Kısırlık tedavisi,
 • Kürtaj operasyonları,
 • İdrar kaçırma sorunları,
 • Genital enfeksiyonların neden olduğu rahatsızlıklar,
 • Genital organların estetik ile ilgili operasyon ve tedavileri.

Bu hastalıklar ile ilgilenen kadın doğum uzmanları, operatör doktor (Op. Dr.) veya Uzman doktor (Uzm. Dr.) olarak ayrı ayrı isimlendirilirler. Operatör doktor ifadesi genellikle cerrahi branşlarda yani ameliyat yapılan branşlar ile ilgilenen doktorları tanımlar. Kadın hastalıkları ve doğum alanında ameliyatları olan bir branş olduğu için operatör doktor eki ismin başına gelir. Bazen hastalarımızdan Siz operatör müsünüz yoksa uzman mısınız diye sorular geliyor. Şunu çok iyi bilmek gerekir ki, bütün kadın doğum uzmanları operatör doktordur. Eğer bir branş da ameliyat yapılıyorsa, o doktor operatör doktor diye geçer. Ameliyat yapılmayan dahiliye, dermotoloji gibi branşların doktorları ise operatör doktor değil uzman doktor diye geçer.

Kadın Doğum Uzmanı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doktorunuzu seçerken öncelikle etrafınızdaki akraba ve arkadaşlarınızın tavsiyelerini mutlaka dikkate almalısınız. Fakat kişisel farklılıklardan dolayı, çevrenizdeki tanıdıklarınızın iyi anlaştığı bir doktor sizlere uygun olmayabilir. Bu bilgiyi mutlaka aklınızın bir köşesinde bulunması sizlere tercih yaparken yardımcı olacaktır. O nedenle doktorunuzu seçerken tek başınıza tercih etme kriteri olmamalıdır. Her şeyden önce güvenebileceğiniz ve aklınıza takılan tüm sorularınızı ve sorunlarınızı hiç çekinmeden sorabileceğiniz bir doktor ile çalışmanız hastalığınızın tedavisinde daha olumlu sonuçlara doğru daha güvenilir adımlar ile ilerlemenizi sağlar. İyi bir doktorun hastalık sürecinizi doğrudan etkileyeceği asla unutulmamalı. Opr.Dr.Esra Çabuk Çömert bu konuda milyonlarca bayanın güvenini kazanmış ve alanında uzman ekibiyle sizlere hizmet veren çok değerli hekimlerimizden bir tanesidir. Gerek yardımseverliği ve gerekse sağlık konusunda yüksel bilgi ve tecrübesiyle kendinizi tamamen güvenli bir şekilde hissedebileceğiniz ve kesinlikle güvenebileceğiniz kaliteli hizmet anlayışından dolayı mutlaka % 100 memnun kalacağınız bir doktordur.

Bunu da seversin  Doktor Melih Aygün Kimdir?

Doktorunuza Güvenmemenizin Size Faydaları

Doktorunuza güveniyor olmak, sizin doktorunuzun yanında kendinizi rahat hissetmenizi sağlar. Doktorunuzun tedaviniz ile ilgili vereceği kararlar sizin sağlınızı direkt olarak etkileyeceğinden dolayı, sizin doktorunuza güvenmeniz doktorunuzun size vereceği önerilere uymakta kolaylıklar sağlar ve zorlanmazsınız. Kaliteli bir sağlık hizmeti alabilmeniz için ilk şart doktorunuza güvenmenizdir.

Doktorunuzun Mesleki Deneyiminin Size Faydaları

Günümüzde tıp bilimi çok hızla ilerlemekte ve her branş kendi içinde alt branşlara ayrılıp, bu alt branşlarda dahi uzmanlaşmalar sağlanmaktadır. O nedenle doktorunuzun sizi muayene edip, doğru bir tedavi yöntemi ile sizleri daha sağlıklı bir yaşama kavuşturması oldukça mühimdir.

Sonuç olarak; doktorunuzun sizin anlayacağı dilden konuşması çok önemlidir. Doktorunuz size bilgi verdiğinde tamamen tıbbi terim ifadelerini kullanırsa anlamamanıza sebep verir. O nedenle doktorunuzla konuştuğunuz zaman, onun ne demek istediğini anlayabiliyor olmanız doktorunuz ile iletişiminizi ve bu sayede de tedavinizde olumlu yönde etki sağlar. Opr. Dr.Esra Çabuk Çömert bu konuda gönül rahatlığı ile tercih edebileceğiniz bir doktordur.

Bu içerik Esra Çabuk Cömert sponsorluğunda hazırlanmıştır.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim