Kandil ikramlıkları

Annekaz
12 Mayıs 2015
2 Yorum

15Kandiller benim için önemlidir her kandilde özel bir şeyler yapmaya çalışırım, çalışan bir kadın için aslında bu kolay değil, yani bir kandil simidi ya da lokma dökmek benim için kolay ama iş daha özenli davranmaya gelince tabi biraz daha vakit ayırmak gerekKandil ikramları için illa çok büyük masraflar yapmaya gerek yok burada aslında benim amacım çocuklar, çocuklar kandilleri unutmasın istiyorum. İleride bizim bir komşumuz vardı kandillerde bayramlarda bizim için özel hediyeler ikramlıklar hazırlardı deyip ansalar yeter.

kandil

Daha önce kandil simitleri hazırladım, lokma tatlısı, irmik tatlısı, maksat ağız tatlandırmak..  Bu sefer küçük kese kağıtları hazırladım. Kese kağıtları için evde bulunan çorum leblebisi paketini açıp kalıp olarak kullandım. Kese kağıtları klasik A4 kağıdı sadece rengi sarı bu kağıda sanırım ‘şamua’ diyorlar. Kur-an’ı Kerim çoğunlukla bu güzel kağıda basılır. Kandil için uygun bir kağıt olduğunu düşündüm. Çorum Leblebisi bulanan paketi özenle açtım boyu A4 ile aynı fakat yüksekliği biraz fazla,  kat yerlerini işaretledikten sonra özenle katlayıp yapıştırdım, yine alt kısmını da katlayarak kese kağıdı forumuna getirdim.

Kandil ikramlığı olarak bu sefer biraz daha kolay bir tatlı hazırladım. Daha önceden aldığım ve açıkta bırakarak kuruttuğum 3 adet pandispanyayı ellerimle ufaladım. İçine iki avuç kadar dövülmüş fındık, 2 avuç damla çikolata ve bir paket tarifine göre hazırlanmış kakaolu krem şanti ekleyip hamur haline getirdim. Küçük toplar yapıp hindistan cevizi döktüğüm bir tepsiye attım. Hamur bitince tepsiyi sallayarak tatlıların her tarafına hindistan cevizi bulaşmasını sağladım ve üstünü bir bezle örtüp sabaha kadar beklettim.

Hazırladığım kese kağıtlarının içine hazırladığım bu tatlılardan, bir kaç tane gün kurusu kayısı ve bir kaç tane şeker koyarak kese kağıtlarının ağzını katlayarak yapıştırdım. Kızıma yazdırdığım  ‘Kandiliniz Mübarek olsun’ notlu dantel pasta altlıklarını da katlayıp kese kağıtlarının üzerine yapıştırarak komşularıma dağıttım.

Bunu da seversin  Kakaolu muzlu saray sarması

Mübarek üç aylar umarım herkese huzur, sağlık ve bereket getirir :)

kese-kagidi

 

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (2)
  1. selma dedi ki:

    ıyı bır fıkır olmus bır dahakıne bende yapıcam

  2. aydan dedi ki:

    Bayıldımmm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim