Karda halı temizliği

Annekaz
8 Ocak 2015
2 Yorum

Annem çocukken kar yağınca halıları kilimleri dışarı çıkarır kara serer iyice süpürür fırçalardı tabi küçükken anlamıyorduk ama halılardaki mikropları kırmak, havalandırmak ve temizlemek için yapıyormuş, Karla halı temizleme Kafkaslar’da Ukrayna’da Rusya’da çok yaygın bir yöntem.

Eski gelenekleri sürdürmek isteyen ve karla temizliğin faydalarına inanan pek çok kadın hala bu yöntemi uyguluyor elbette kolay değil hele apartmanlarda oturuyorsanız halıları dışarı çıkar beklet fırçala süpür zor iş ama eve bir miktar kar getirip halılarınızı fırçalayabilirsiniz bunun için evi bol bol havalandırmanız lazım tabi..

Peki karda halı nasıl temizlenir; önce halılarınızı, kilimlerinizi dışarı çıkarın çırpın ve soğuması için ( bu önemli üzerine sereceğiniz kar eriyip halınızı ıslatmasın)  bekletin sonra kara serin toz halindeki karı üzerine dökün bir süre bekletin sonra kuru karı fırçalayın ya da süpürün. Çırpıştırıp eve sokabilirsiniz..

Fotoğraflar: apartmenttherapy

Bunu da seversin  Termos bardağınıza kendi tasarımınızı yapın
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (2)
  1. bademlebuduk elif dedi ki:

    çok ilginç gerçekten

  2. gulsen dedi ki:

    Benimde babaannem yapardı. Hatirladimda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim