Karla halı temizleme

Annekaz
10 Kasım 2008
5 Yorum

Yaklaşık 20 yıl falan önce elektrik süpürgesi bizim eve girmemişken annem kışın halıları kuru karla süpürürdü.Annem zaten titiz kadın birde halıları bu yöntemle temizleyince pırıl pırıl olurdu.Bugün Curbly Recent’de bu konuyu görünce çok şaşırdım bir o kadar da hoşuma gitti.

Fotoğraf, Ukrayna’da çekilmiş yapılan iş bir geleneksel bir yöntemmiş.Anne tarafımın göçmen olduğunu biliyorum sarışın mavi gözlü olduklarını da hesaba katarsak acaba atalarımızın bir kısmı Ukrayna’dan gelmiş olabilir mi? Yöntemde aynı. Bunu anneme sormam lazım =)

Açıklamasında şöyle yazıyor: Halılar elektrik süpürgesiyle süpürülerek yada silkelenerek kaba tozu pisliği alınır.Bir süre soğukta bekletilirki oda ısısı geçsin.Sonra kuru! (hani şu toz gibi olan) kara yatırılır ve kuru karla ovalanarak temizlenir.Bu işlem bi kaç kere yapılır.Temizliği yaparken halı mutlaka nemlenecektir ama asla ıslanmayacaktır.İşlem bitince karları çırpılır veya silkelenir.. hepsi bu kadar işte size küresel ısınmada kar yağarsa yapılacak susuz bir temizlik..=) üstelik evde hayvan besleniyorsa veya başka kokular varsa gidip mikroplarda yok oluyormuş ..Bir sonraki konu:Kalemden damlayanlar

Bunu da seversin  Mini içli köfteler
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (5)
 1. eylulbahcesi dedi ki:

  Karla halı süpürme tekniği eskiden beri yapılan bişeydir aslında, ben de çocukluğumdan hatırlarım teyzem yapardı, ukraynaya anadoludan gitmiş olabilir mi? diye geldi benim de aklıma… birde külle tencere temizleme tekniğimiz var ki ona hiç anlam verememiştim…tencereler alüminyum yada bakırdı tam hatırlayamadım…ama şahit olduğum kadarıyla pırıl pırıl oluyordu tencereler..sanırım o zamanlar bu ovucu temizlik malzemeleri yoktu, belki de en sağlıklısı bunlardır en azından kimyasal değil

 2. banu gökşin dedi ki:

  annemde anlatır eskıden yaparlarmıs ve tertemız olurmus..

 3. nalan dedi ki:

  ben çocukken yalnızca halılar değil ev baştan aşağıya karla temizlenebilirdi.
  hadi yaaa amma da attın demeyin,o zaman evler Bolu/Geredede ve ahşap
  Kışlar uzun ve şiddetli,sobalı evde ancak odayı ve de kendini ısıtıyorsun geri kalan kısım buz gibi…
  Bir kürek kar atıyorsun ve süpürüyorken aynı zamanda silmiş de oluyorsun Her yer çam tahtası,karla nemlenen tahtalar mis gibi kokuyor.
  Biraz eğilip doğrulma eforu dışında enerji de tüketmiyor.
  vay beee bu yorumu ben götürüp blogumda konu olarak yayımlamalıyım ,anne kaz izin var mı hatta resmi de aşırabilirmiyim

 4. Anne Kaz dedi ki:

  blog senin nalan abla .=)

 5. yass dedi ki:

  ukraynalıların ataları zaten turk..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim