Kefirli pratik Börek

Annekaz
6 Aralık 2010
1 Yorum

Kefirin çok faydalı olduğu söyleniyor arada bir alıp tüketiyoruz ama bir devamlılık yok fakat özellikle Kafkas Özbek ve Rus yemek tariflerinde çok sık rastlıyorum. Pastalardan böreklere soslara kadar pek çok tarifte kullanılıyor hatta buttercream yerine kullanıldığını da okudum fakat cesaret edemedim. Ben Yufkalı basit bir tarifde denemeyi tercih ettim sonuç gayet güzel probiyotik açıdan zengin olan kefirin pişirince değerleri korunuyor mu bilemiyorum ama börek oldukça lezzetliydi..Pratikliği açısından teflon tavada yaptım arzu eden fırında da yapılabilir.

1 adet yufka çok az yağlanmış bir teflona kırışık ve bir kısmı dışarı kalacak şekilde yerleştirilir 1 bardak kefire 1 yumurta katılır ve çırpılır yufkanın tava içinde kalan kısmı bu karışımla kaşık kaşık ıslanır yufkanın dışarıda kalan kısmada tavanın içine katlanıp gelişi güzel yine karışımla ıslanır kalan karışım böreğin üzerine dökülüp ocağın altı açılır altı üstü kızarıncaya kadar pişirilir. Tarif tek kişiliktir.

Bu tarife tuz da dahil hiç bir şey katmadım amacım kefirin börekteki nasıl durduğunu gözlemekti. Başarılı oldu peynirli yumuşak bir böreğe benzedi. Ne yazık ki fotoğraflayamadan tükendi fakat görüntüsü  pratik böreğin neredeyse aynısıdır..Zaten tarif debenziyor…Siz zevkinize göre bu tarifi geliştirebilirsiniz.. :)

Bunu da seversin  Romantik kurdeleli kurabiyelerim
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (1)
  1. !♥ tuana ♥ ! dedi ki:

    kefir sağlıklı.Böreği de güzel fikirmiş:)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim