Yalancı mangal

Annekaz
9 Temmuz 2013
Yorum Yok

mangal tavadaAslında sadece tavada kanat fakat çocuklar azıcık da fazla pişirip çıtır yapınca yalancı mangal diyorlar bu tavuğa. Balık tavasını biliyorsunuz, ben balık tavasında kek, tavuk gözleme , krep, gözleme  her şeyi yapıyorum. Balık tavası geniş ve düz yapısı ile Türk mutfağında pişen pek çok yemeğe uygun bir tava.

BALIK TAVASI VE BALIK KOKUSU!

Balık tavasında kek , tavuk ya da gözleme yaptığımda herkesin ilk tepkisi kokusunu nasıl gideriyorsun oluyor. Aslında benim bildiğim en iyi yöntem balık tavasını yıkadıktan sonra un kavurmak. Fakat çoğu zaman sadece yıkıyorum ve tavuğumu gözlememi pişirmeye devam ediyorum bana – bize  kokuyormuş gibi gelmiyor.

Balık tavasını a101 den 15 lira karşılığında almıştım, hatta tava o kadar çok beğenildi ki komşularıma ve kızlarıma da almıştım.

YALANCI MANGAL

Yalancı mangal için balık tavası gibi kıyabileceğiniz günlük teflon tabanlı bir tava lazım 1 kilo bagetli kanatı parçalayıp yıkadım üzerine  tuz ve kekik döküp  tavayı ocağa koyup kızmasını bekledim kanatların tamamını düzgünce kızgın tavaya dizdim ve altı son derece açık şekilde altı üstü iyice kızarana kadar pişirdim. Etraf biraz kirleniyor :) altı üstü iyice kızarmış kanatların altını kısıp kapağını kapatıp 15 dakikaa bu şekilde pişirin hafif nemlensin ve içi iyice pişsin..Hepsi bu afiyet olsun :)

İftar menülerini yazmaya devam ediyorum bu tarif de mangal sever ve oruç tutan eşleri eminim çok memnun edecektir. İstarseniz tavuğun pişmesinin ardından  salçalı bir sos hazırlayıp üzerine döküp şöyle bir iki dakika tıkırdatabilirsinz. Ve ya güzel bir barbekü sos ile servis edebilirsiniz…

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim