Kıvırcık saç bakımının püf noktaları

Annekaz
2 Mayıs 2014
8 Yorum

Pek çok kıvırcık saçlı kadın saçlarının bakımından şikayet eder,Kıvırcık saçların pek çoğu aslında güzeldir havalı durur ama kıvırcık saç bakımı gerçekten zordur kolay kolay taranmaz şekle girmez bazen öyle tuhaf şekillere girer ki tekrar doğal haline getirmek için saçlarınızı yıkamaz zorunda kalırsınız.

Kıvırcık saçlarla nasıl baş edilir neler yapılması gerekir daha doğrusu kıvırcık saçlarla nasıl yaşanır bakalım. Öncelikle kvırcık saç tipinizi belirleyin. Rakamlar arttıkça saç bakımı da zorlaşıyor demektir..

kıvırcık

 

Diğer sayfa: Kıvırcık saç nasıl şekle sokulur?
Kıvırcık bir saçı şekle sokmak için en bilinen yöntem yıkamak. Kıvırcık saç yıkanıp doğru taranıp kendi haline bırakılırsa bile düzgün olarak şekle giriyor.

kıvırcık saç yıkama

havlu

Kıvırcık saçlılar saçlarını havluyla kurulamak yerine tişört ya da benzeri bir pamuklu bez ile kurulamaları tavsiye ediliyor. Kıvırcık saçlılar saçları yıkadıktan sonra sımsıkı havluya sarıp öyle beklediklerinde hem doğal kıvırcıklar bozuluyor hem de saçlar kırılıyor. Onun için özellikle kıvırcık saçlılar saçları için havluyu unutsunlar.

Diğer sayfa: Kıvırcık saçlılar ne kadar şampuan ve antifriz kullanmalı?

ne-kadar-kulanılmalı

Saçlar için kimyasal madde kullanırken ne kadar kullanılmalı işte sorularınıza cevap olacak bir görsel. Fazla fazla kullanılan saç şekillendiriciler şampuanlar antifriz serumlar içeriğinde ki silikonlarla saçlara zarar bile verebiliyor.

Orta boyda saçlar için: 2 para büyüklüğünde şampuan.

Conditioner: Saçların şeklini korumak için kullanılan Conditionerlarda fazla kullanılmamalı

Antifriz: Elektriklenmeyi  önleyen antifrizler kıvırcık saçlıların en çok kullandığı saç bakım malzemelerden birisi bir para büyüklüğünde yetiyor. Çoğu sprey şeklinde olduğu için para büyüklüğünde ayarlanması zor gibi..

Saç şekillendirici Köpük: Yine en çok kullanılan hatta bol bol kullanılan saç şekillendirici köpük ceviz büyüklünde olması yeterli abartmaya lüzum yok.

Kıvırcık saçlılar için saç tarama rehberi

Bunu da seversin  Tekin Acar kozmetik neden battı?

kıvırcık saç 1
Saçlarınızı taramaya her zaman uçlardan başlayın.Saçlarınızı yıkamasanız bile en olmadı ıslatın kuru saçları taramak kırılmasına neden olabilir.

kıvırcık saç2

 

Saçlarınıza asla fırça değdirmeyin, kıvırcık saçlarda fırça kabus etkisi yaratıyor. Kalın dişli doğal taraklar en güzeli..

 

Sabaha kadar saçlarınız kabarıyor elektrikleniyorsa uyurken saç filesi takabilirsiniz. Saç filesi saçların şeklini koruyacaktır ama lastik kısmına dikkat ertesi gün alnınızda kocaman bir çizgi ile gezmek zorunda kalmayın..

kıvırcık saç4

 

Saçlarınızı apartsız  kurutmayın. Zaten saç kurutma makinesi zararlı bir de dümdüz gelen ısıyla saçlarınız daha elektriklenir ve kabarır bukleler bozulur. Ama paratla kurulanan saçlarda bukleler ve kıvırcıklar bozulmaz.

kıvırcık saç5

Kıvırcık saçlılar için çok fazla şampuan önerisi var ama kıvırcık saçlılara sadece şampuan yetmiyor. anti frizler Conditionerlar da önemli benim tavsiyem kıvırcık saçlılar bir markanın tam seri ürünlerini kullanmalı kullandığınız şampuanın saç kremi ve yatıştırıcı spreylerini de deneyin.

Kıvırcıklarınız düzgün değilse geceden büyük tel tokalarla saçlarınıza böyle bukleler yapıp yatabilirsiniz. Daha sakin bukleler ortaya çıkacaktır.

Saten yastıklar saçlar için en uygun yastıklardır, saçları kırmadan uyumanıza nenden olur. Hoş yüz kırışıkları için d eben saten tavsiye ediyorum ama..

Daha az kıvırcık daha sakin ve dalgalı görünen saçları için geceden yapılan kalın örgüler idealdir. Saçları düzleştirmekten çok daha iyi bir yöntem olduğu kesin saça zarar vermez.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (8)
 1. merve dedi ki:

  benim saçlarım kıvırcık ve şampuan arıyorum lütfen yardım eder misiniz :)

 2. Derya dedi ki:

  Benim saçlarım kısa kıvırcık kuru ve solgun bir rengi var hiç bir şekle giremiyo yardım edin lütfen ne yapabilirim

 3. Aslıhan dedi ki:

  Saçlarım çok kıvırcık, nasıl bir şampuan kullanmalıyım? Önce bitkisel şampuan mı yoksa saç tipime uygun şampuanla mı yıkamaya başlamalıyım yani yıkama sırası ne olmalı? Saçlarım oryal içerikli hazır boyalar nedeniyle biraz yıprandı eskisi gibi düzgün buklelerim olmuyor olunca çabuk bozuluyor ne yapmalıyım ??? Ne tür bigudi kullanmalıyım?

  • annekaz dedi ki:

   Öncelikle bigudi kullanmayın, saçlarınız büyük ihtimal kuru yapılıdır kuru saçlar için şampuan seçmelisiniz, mümkün olduğunca kurutma makinesi kullanmayın elidor un kıvırcık saçlar için olan yeşil kutudaki yıkanmayan saç kremi oldukça faydalı, ayrı her yıkamada şampuan kullanmayın mesela haftada iki üç kere saçlarınızı yıkıyorsanız birisini sadece kremleme yapın. Pantene bakım yağı da saçları besliyor saç kimyasalları kıvırcıkları bozuyor bir süre yıpratıcı işlemlerden uzak durun :)

 4. meltemm dedi ki:

  Benim saçlarım mat görünümlü ayrica saçlarındam memnunum ama ön kısmı tamamen kabarık duz bir sekilde arkasından memnunum ama ön.taraf yüzünden rahatça birakamiyorum sacimi ne yapabilirim acil yardım eder misin iz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim