Kurban etleri nasıl saklanır Yeşermiş et yenir mi?

Annekaz
5 Temmuz 2021
Yorum Yok

Kurban bayramı uzun süre boyunca yaz aylarına denk gelecek. Kurban etleri de bu aylara doğru saklanmadığı zaman  bozulabiliyor peki sıcak yaz günlerinde kurban eti nasıl saklanır?

Öncelikle kurbanı siz kesiyorsanız ya da taze kesilmiş et evinize geliyorsa mümkünse asarak değilse bir sepet ya da kumaş bez üzerinde kanını akıtıp 24 saat dinlendirin. Yani tepsilere, borcama yapışık şekilde kendi kanı içinde bekletmeyin.

Et kanı içindeyken çabucak soğutulursa sert  ve lezzetsiz olur, kan akıtılmalı ve et yavaş yavaş kendi doğal halinde soğumalı. Bunu abartıp eti sıcak altında da bırakmayın lütfen..

Kurban eti neden yeşil olur , yeşil et yenir mi?

Etin yeşile dönmesinin tek sebebi sıcak sıcak ya poşete ya da hava almayan kaplara konmasıdır. Yeşeren kısımları kesip kalan kısımları kullanabilirsiniz. Yeşil et yenmez..

Kıyma nasıl saklanır?

Kurban etinin bir kısmını kıyma haline getirirseniz porsiyonluk olarak ayırabilirsiniz. Aşağıdaki videoda olduğu gibi kasap naylonu ya da kilitli poşete koyup bi cetvelle iz yerleri yapıp dolaba kaldırabilirsiniz.

Kavurma nasıl saklanır? Derin dondurucuya koymadan et saklama yöntemleri

Kavurma yaptığınızda normal şekilde tuzlayıp ılımaya bırakın. Soğumaya başlayan kavurmanızı  büyükçe kestiğiniz strech naylon film üzerine dökün. İyice sarıp uçlarından sıkıca düğüm atın. İçlerinde hava kalmamalı ve bir salam kadar sıkı olmalı. Bir kaç denemeden sonra eliniz alışıyor. Bu şekilde saklanan etleri dondurucuya koymaya gerek yok buzdolabı alt raflarında uzun süre saklanabilir.

Diğer et saklama yöntemleri için yazımı okuyabilirsiniz..

Bunu da seversin  Lahana Pastası
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.