Lapa olmuş pirinç pilavı düzeltilebilir mi?

Annekaz
5 Haziran 2020
Yorum Yok

Pirinç pilavı pişirmek sanıldığından zordur. Her pirinç cinsi farklı oranda su çeker bu da çeşit çeşit paket paket alınan pirinçleri pişirirken yanıltır. Bazı pirinçler 1 e 2 su çeker ve tane tane olur bazıları için bu ölçü lapa pilav demektir. Peki lapa olmuş bir pilavı yenilir hale getirmek mümkün mü?

Lapa olmuş pirinç pilavı düzeltilebilir mi?

Pilavınız lapa olmuş  ve siz bunu çok geç fark etmişseniz geçmiş olsun o artık düzelmez o pilavla kadın budu köfte çorba hatta benim çok sevdiğim yumurtalı pilav yapabilirsiniz. Ocakta pişen ve eyvah eyvah bu pilava suyu çok gelmiş dediğiniz pilav için harika bir önerim var.  1 dilim ekmek, evet lapa olan pilavın altını en küçük ocakta en kısık dereceye getirin. Üstüne bir dilim tost ekmeği ya da bir kaç dilim normal ya da kuru ekmek koyun ve kapağını kapatın.

Ekmek pilavdaki suyu ve buharı çekip daha da lapa olmasını engelleyecektir. Aynı yöntemi normal pilavlara da uygulayıp daha tane tane pilav elde edebilirsiniz. Tabi ki pilavın içinden çıkan ekmeği de lütfen atmayın yiyebilirsiniz ya da sokak hayvanlarına verebilirsiniz ben bu ekmeği çok severim :)

 

 

Bunu da seversin  Dondurmalı Brownie
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim