Maydanoz ve diğer otların saklanması

Annekaz
21 Haziran 2014
Yorum Yok

Maydanoz sofralardan eksik olmayan olmaması gereken otlardan Türkler olarak maydanozu çok seviyor çorbadan köfteye her yemeğe kullanılıyoruz ama maydanoz taze nane kişniş reyhan fesleğen çabuk solan çürüyen otlardan peki maydanoz ömrü nasıl uzatılır maydanoz nasıl saklanır?

Taze olarak tüketmek için maydanozu yıkamadan kuru bir halde bağından ayırmadan sap kısımlarından bir iki santim kadar kesip su dolu bir bardağa koyun  suyu rengi değişince suyu değiştirin hatta sapından yine bir iki santim kesin böylece maydanozun ömrü oldukça uzayacaktır. Eğer daha uzun süre saklamak istiyorsanız yıkayın kurulayın sapları ile beraber bir a4 kağıdına sarın hafifce büküp buzluğun kapak kısmına koyun ihtiyacınız olduğunda açıp hızlıca doğrayabilirsiniz. Yada maydanozu yıkayın kurulayın ayıklayın doğrayın buzdolabı poşeti içine koyup dondurun istediğiniz zaman biraz alın ve tekrar kapatıp buzluğa koyun.

Aynı işlemler için nana kişniş dereotu reyhan gibi otlar için de geçerli. Bu sıcak havalarda ise yine su dolu bardağa koyup üzerine şeffaf bir poşet geçirin yaprakları sararmayacaktır.

maydonoz

 

Bunu da seversin  Minik Bazlamalar ve harika bir kahvaltı
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.