Nar sıkmanın pratik yolu

Annekaz
20 Ekim 2011
2 Yorum

Narı yemesi çok zahmetli ama faydaları saymakla bitmiyor. Beslenme uzmanlar sebzelerin meyvelerin özellikle mevsiminde yenmesini öneriyor. Şimdi de narın tam mevsimi üstelik çok da ucuz.

Olay aslında  sadece vitamin değil mesela portakal mandalina kış öncesi ve kış meyvesidir çünkü kış aylarında c vitamine ihtiyacımız vardır zira lahana pırasa vs.. Yaradan boşuna sebzeyi meyveyi belli zamanlara bölerek ayarlamamış yani :)

Nar ise gerçekten çok zahmetli bir meyve ama hem tanelerini çıkarmanın hem de suyunu çıkartmanın pratik yolları var. Tanesini çıkarmayı burada anlatmıştım. Suyunu çıkarmak ise apayrı bir iş. Aslında narın suyunu çıkartmak için en sağlıklı yol bir press meyve suyu sıkma makinası e herkesin evinde olmaz oldu diyelim nar portakal gibi değildir üstünüz başınız kıpkırmızı olur. Ben nar suyu çıkarmak için poşet teknolojisini kullanıyorum.

Narı güzelce yıkayın, şöyle portakal kabuğu çizer gibi dilim dilim kabuğunu çizin sağlam bir poşete koyun ağzını kapatın ve yumruklayın hani soğan kırılır ya aynı öyle, vurun ezin.  Nar tanelerinin suyunu iyice çıkarmak için merdane ya da cam şişeyle hamur açar gibi narların üzerinden geçin. Nar poşetiniz de sağlamsa suyunu iyice salacaktır ve ne etraf ne eliniz kirlenmeyecektir. Poşetinizden nar suyunu süzerek alın ve afiyetle için poşette sağlam nar kalmayana kadar yapabilir poşete hoop çöpe atabilirsiniz.

Nar tüketmeniz için pek çok neden var birincisi ağız yaralarına çok iyi geliyor. Sık sık ağız içi yara aft sıkıntısı olanlar narı ağızlarında çalkalayarak içebilirler tavsiye ederim. 1 bardak nar suyu 10 bardak yeşil çayın antioksidan etkisine eşitmiş mesela daha  bir çok faydası var aşağıda inter sitelerinden derlenmiş nar bilgileri var.

 

Not: Bütün meyve suları sıkılır sıkılmaz tüketilmelidir, her zaman meyve suyu yerine meyvenin kendisi tercih edilmelidir. Nar suyu çocuklar için muhteşem bir kaynaktır. Nar suyu et yemeklerinden tatlılara pek çok alanda kullanılabilir :)

Narın ve nar suyunun faydalarını Alman Hastanesi´nde görev yapan Beslenme ve Diyet Uzmanı Gürsel Doğan anlattı:

´Yaz aylarında serin meyve suyu ya da

ferahlatıcıbir kokteyl olarak karşımıza çıkan nar, sağlık açısından da özellikle kış aylarında bol bol tüketilmesi gereken bir meyve.

Çünkü insan sağlığına olan faydalarını saymakla bitirmek mümkün değil. Adeta bir ´ilaç´, hatta antibiyotik olan nar, özellikle bağışıklık sistemini güçlendirerek pek çok hastalıktan koruyor. İçerdiği bazı maddelerle kolesterol ve şekeri de dengeleyen nar, kalp sağlığını koruduğu gibi, kanser hücrelerinin de gelişmesini engelliyor.´

Latince adı ´Punica Granatum´ olan nar, özellikle içerdiği antioksidanlar sayesinde vücudun savunma sistemini güçlendiriyor.

10 bardak yeşil çaya ve 4 bardak kızılcık suyuna eşdeğer antioksidan

Beslenme ve Diyet Uzmanı Gürsel Doğan, yapılan araştırmalarda nar suyunun cilt kanserine ve erkeklerde prostat kanserine karşı koruyucu etkisinin görüldüğünü söyledi:

Bunu da seversin  Barlanan turşu nasıl düzeltilir?

´Kış mevsiminde portakal, mandalina ve limonun yanı sıra narı da taze şekilde veya suyunu sıkarak tüketmek son derece önemli.

Narın en önemli özelliklerinden biri de genel damar sağlığını, özellikle de kalbi koruması.

Damar tıkanıklıklarını geriletme özelliği bulunan nar, ´ACE´ denilen enzimi engelleyerek tansiyon düşürücü bir etki de yapıyor. Nar birçok özellikleriyle bazı meyveleri de geride bırakıyor. Örneğin narda 10 bardak yeşil çaya ve 4 bardak kızılcık suyuna eşdeğer antioksidan madde bulunuyor.

Tüm bu özellikleriyle adeta bir ´ilaç´ ve doğal antibiyotik görünümünde olan nar, sofralardan kesinlikle eksik edilmemesi gereken meyveler arasında yer alıyor. Nar suyu ayrıca damar sertliğine karşı güçlü etkisi bulunan bir içecek olarak karşımıza çıkıyor.

Nar suyunun sadece tanelerinden değil, tüm meyveden üretilmesi, bu içeceğin antioksidan etkisinin daha da artmasına neden oluyor. Zira bu önemli meyvenin kabuğu alkaloit, tanen ve glikozitler içeriyor.

Bu nedenle ishal kesici ve kurt düşürücü özelliğe sahip bulunuyor. Nar kabuğunun ekstresi ise güçlü bir virüs ve mikrop öldürücü özelliği sahip. Ayrıca, cilt üzerinde enfeksiyon ve yara iyileştirici etki de gösteriyor. Bunların yanı sıra, meyve kabuğu ve tanelerin antioksidan ve anti-tümör etkileri de biliniyor´.

Beslenmede yer almalı

Beslenmede mutlaka yer alması gereken nar, aynı zamanda güçlü bir antioksidan özelliği taşıyor.

Yapılan araştırmalara göre narda, serbest radikallere karşı güçlü etkisi olan çeşitli vitamin, mineral, enzim ve antioksidanlar bulunuyor.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Gürsel Doğan, ´serbest radikallerle en iyi mücadele yolu bu antioksidanları tanımak ve dışarıdan doğru besinleri seçerek bunların etkinliğini en üst düzeyde tutmaktır´ dedi.

Doğan, ´bugün için bilinen en güçlü antioksidanlar; C ve E vitaminleri, glutatyon, lutein, N-Acetylcystein, keratonoidler, flavonoidler, koenzim Q-10, alfa lipoik asit ve selenyumdur. Nar suyu da doğal antioksidanlardan biridir´ açıklamasında da bulundu.

Narın bilinen bazı faydaları:

Tansiyonumuzu olumlu bir şekilde düzenler
Kalbimizi korur düzenli çalışmasına destek olur
Enfeksiyona karşı vücut direncini korur ve artırır
Enerji verir, yorgunluğu giderir
İdrar söktürücü etkisiyle toksin atımını sağlar
Bağışıklık sistemini güçlendirir hastalıklara karşı korur
Kolesterol ve kan şekerimizi regüle eder artmasını engeller
Bağırsak parazitlerinin düşmanıdır, iyi bakterilerin artmasını sağlar
İshali (diare) önler tedavide destek sağlar
Ciltte olumlu katkısı vardır, pürüzsüz görünüm sağlar
Cilt enfeksiyonlarında olumlu katkısı vardır

Fotoğraf : flickr

Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (2)
  1. portakal sıkma makinası dedi ki:

    Sıkma meyve sularının kesinlikle faydaları çok büyük… Herkese düzenli olarak tüketmelerini tavsiye ederim.. başarılar

  2. Ahmet Maktav dedi ki:

    İsteyene yeni ürün sıkılmış şişelenmiş dondurulmuş nar suyu kargo ile gönderilir litresi 10 tl.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.