Patates Köftesi – Patates krebi

Annekaz
25 Aralık 2013
1 Yorum

Patatesle ne kadar çok yemek yapılıyor adeta patatesle yapacaklarınız sınırsız. Patatesli tarifler arasında baklava bile var ve sandığınızdan çok patates çeşidi var. Evde patataes olmadığında sanki evde bir şey yokmuş gibi hissediyorsanız haklısınız çünkü çok kadın aynı şeyi hissediyor. Ben bu gün patates köftesi yaptım aslında patates köftesi demek ne kadar doğru olur patates mücveri? patates krebi? ben bu tarifi çok uzun zaman önce daha Oktay Usta  okadar meşhur değilken kendisinden öğrenmiştim. Oriinali patates krebi küçük krep tavasında ince yuvarlak krepler yapmak için iş patates olunca bu yazıldığu kadar kolay değil ben de böyle bir yöntem geliştirdim.

Patates krebi ya da köftesinin malzemesi çok kolay 5-6 patates, 2 yumurta , 2 kaşık un ve tuz isterseniz sarımsak tuz ve karabiber..

5

Patatesleri yıkayın soyun ve rendeleyin ben robotta rendeledim, Rendeledikten sonra patatesleri alıp avuçlarınızla fazla suyunu kısıp bir kaba aktarın. Gerçekten çok fazla su çıkıyor suyu alınmış rende patatesin üzerine 2 yumurta kırın, 2 kaşık un isterseniz ezilmiş sarımsak tuz ve karabiber ekin karıştırın.

2Teflon tavanızı ısıtın içine çok az sıvı yağ koyun şimdi burada isterseniz kaşık kaşık patates harzından döküp biraz da yassıltarak köfteler krepler yapabilirsiniz. Benim yaptığım yöntem de ise aynı büyüklükte ve yuvarlaklıkta köfteler yapabilirsiniz. Özellikle rende patates gibi düzgün form yapması or bir malzeme ile bu yöntem gerçekten çok kolay..

3

Kutu kola ya da herhangi bir teneke içecek kutusunu halkalar çıkacak şekilde kesin  iki tane kalın kalın halkanız çıkacaktır. Halkayı teflon tavanın içine koyun içine patates  harcınızdan  bir iki kaşık koyun  ve kaşıkla içine bastırın altı biraz pişince teneke  halkayı alıp tavanın boş bir yerine koyun ve işlemi tekrarlayın altı pişen patates krebini çevirin diğer tarafını da pişirip alın bu şekilde bütün harcı bitirin.

Bunu da seversin  Domates Peynir salatası

4

Elinizde yuvarlak aynı büyüklükte ve şekilde köfteler olacaktır..

Elmalı Kurabiye Tarifi

 

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (1)
  1. ayşe dedi ki:

    bu harçtan 1 kaşık alıp kızgın yağda da kızartabilirsiniz. harika oluyor..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim