Pembe Kek ve Kek kurabiyesi

Annekaz
26 Kasım 2010
2 Yorum

Öğretmenler gününde büyük kızım okuldaki ufak kutlama için benden kek istedi bu aralar yaptığım kekler çok beğeniliyor :P Bir kere daha yapmıştım ortası kırmızı dışı beyaz klasik bir kek yoğun istek üzerine tekrar yaptım  ama kalıba dökünce kabartma tozu eklemediğimi hatırladım hop geri karıştırma kabına aktar kabartma tozunu kat karıştır  zavallı kek mecburen şeker  pembe oldu güzel de oldu yine silinip süpürülmüş.

Bu sefer eve de bir kalıp kek çıksın derken biraz abartmışım hamur çok geldi hamur çok gelince ben de kek kurabiyesi yaptım.

Kek kurabiyesi artan kek hamurundan yapılır sadece içine bir kaç kaşık daha un katılıp hamuru adeta dolaptan bir süre önce çıkmış dondurma kıvamında olacak ne sert ne de çok yumuşak kaşıkla yağlı kağıt serilmiş tepsiye dökülür (ben rastgele döktüm), orta dereceli ısıda hatta kekle beraber kabarıncaya kadar pişirilir kurabiye kadar çok pişmesine göre yok benim gibi benmari usulü eritilmiş içine toz fındık katılmış (ki sonra keşke katmasaydım da üstüne bulasaydım dedim ama iş işten geçmişti ) çikolataya bulanır ve daha dökülmeyen saçılmayan bir kurabiye olarak ağlayan çocuğa susturmak üzere ağzı kapalı teneke ya da cam bir kavanozda saklanır :))

Not: Ortası kırmızı kek nasıl yapılır; tarifine göre kek hazırlanır 3/1′ ayrılıp gıda boyası  ile renklendirilir, (3 ölçü sade 1 ölçü hamur renkli olacak) kek kalıbı yağlanır unlanır ve dibine beyaz yani sade kek hamurunun yarısı dökülür. Üzerine renkli hamurun tamamı dökülüp yine üzerine kalan sade hamur eklenir kekiniz çok cıvık değilse görünümünü aşağı yukarı korur ve ortası kırmızı kenarları beyaz dilimlenince hoş görünen bir kek ortaya çıkar.

Gıda boyası hakkında pek çok kişinin aklında soru işareti olduğunu biliyorum ama piyasa hem doğal hem de sentetikler var evde kaliteli gıda boyası yapmak çok zor en güzel kırmızı pancardan çıkıyor ama hem çok toprakımsı bir koku ve tat bırakıyor hem de pancar suyu ya da püresi katılan hamur işlerinin ömrü çok kısa oluyor hemen bozuluyor. Keke en güzel yeşili ise sadece ıspanak veriyor , Türkiye’de özellikle Konya’da havuçtan gıda boyası üretimi için fabrika kurulduğunu biliyorum gıda boyası alırken sorun doğal olanlarını seçmeye özen gösterin.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (2)
 1. celebi74 dedi ki:

  evet bende geçen yıl denedinmi bu boyaları çok güzeller.. doğal olanları alınırsa rahatlıkla kullanılabilir bencede! mavi kek yapmıştım ben ve aslında bu hevese gökkuşağı renklerinde yapılmış keki görünce kapılmıştım!
  aynısını yapamadım ama mavisini yapmıştım :) sade puding renklendirdim.. kurabiye yaptım valla bak anlattıkça gidip eve yapasım geliyor :)

 2. Ihlamurcum dedi ki:

  Bende bunun benzerini ama kalp formunda olanını kocama 50.yaşında yaptım.
  Galiba sizde benim gibi renkleri seviyorsunuz. Rainbow kek denemelerimde yine blogumda.
  Sizinde ellerinize sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim