Plastik bardaklarla okuma ve matematik alıştırması

Annekaz
19 Temmuz 2012
Yorum Yok

Biliyorum yaz tatilindeyiz ama eğlenceli eğitici uygulamalara bu sitede her zaman yer var. Bu seferki ev yol için eğitici öğretici eğlencesi sadece bardaklarla yapılıyor.

İç içe geçen köpük kağıt ya da plastik bardaklara gördüğünüz gibi basit 3 harften oluşmuş kelimeler oluşturuluyor.

Bir kaç tane bardağın etrafına sessiz harfler bir bardağa da sesli harfler yazılıp iç içe geçiriliyor ve çevire çevire artık anlamlı ya da  anlamsız , çocuğunuz kelimeleri keşfederek hem el hareketlerini geliştirecek hem de yeni kelimeler öğrenip o kelimelerin nasıl yazıldığını öğrenecektir. 

Çalışmanın anlatıldığı sitede göremedim ama bu çalışmanın matematiklisi de olur. Bunun için 5 bardak lazım 3 tanesinde rakam, 1 tanesinde işlemler ( toplama çıkarma çarpma bölme) 1 tanesinde de = işareti olacak mesela.. Sırasına göre dizip istediği işlemi yapabilir mesela 2+1=3 şeklinde bir işlemi yaparken işlem bardağını çevirip 2-1=1 işlemini de yapabilir..

Size bir tüyo daha vereyim:

Sözel ve matematiksel becerileri geliştiren bir başka eğitsel oyun daha paylaşıyorum: MentalUP Eğitici Zeka Oyunu.

Bazı özel okullarda ders olarak işlenen MentalUP, pedagojik ürün sertifikasına sahip, bilimsel ve eğlenceli bir uygulama. Buraya tıklayarak inceleyin mutlaka.

Matematik temelde çok iyi alınması gereken bir ders ben bunun acısını büyük kızımda yaşadım matematiği hiç sevmedi ve bu konuda hem öğretmenlerinin hem de bizim bilinçsiz davrandığımızı düşüyorum.. neyse :) Bardaklarla biraz da yaratıcı annelerle harika eğitici öğretici oyunlar çıkacağını düşünüyorum. Özellikle matematiği çocuğunuza sevdirmek için öğretmenle birlikte sıkı çalışmanızı tavsiye ederim :)

Bunu da seversin  Karneyi teşekkür takdir belgesini alıp gelene ...
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim