Dikkat Eksikliğine İlaçsız Destek Türk Akademisyenlerden Geldi

Annekaz
15 Şubat 2016
7 Yorum

Ailenizde veya çevrenizde dikkat eksikliği yaşayanlar varsa onlar için yapabileceğiniz en iyi araştırma bu makaleyi dikkatle okumak olacaktır.

Önce Problemi Hatırlayalım/Tanıyalım:

Bir konuya veya aktiviteye odaklanamama, detayları kaçırma veya detaylara takılıp asıl konuyu algılayamama gibi problemlere dikkat eksikliği diyebiliriz. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ne yazık ki çağımızın hastalığı haline geldi.

Aileler bu konuda çaresiz değil!

Dikkat eksikliği genellikle çocuk yaşlarda başlar ve dikkat eksikliği olan çocuklarda şu şekilde davranışlar gözlemlenebilir:

1- Örneğin, su içmek için mutfağa gittiğini söyleyip odasından oyuncaklarını alarak (harekete geçiş amacını unutarak) geriye dönebilirler.

2- Başladıkları işleri veya oyunları yarım bırakabilirler.

3- Dikkatsizlikten kaynaklanan sakarlıklar yapabilirler.

4- Dinlemiyormuş gibi görünebilir veya cümleniz bitmeden çoktan başka bir konuya odaklanmış olabilirler.

5- Öğretmenini dinlemek isteseler dahi okul bahçesinden veya yakın çevreden gelen alakasız seslerle dikkatleri dağılabilir.

6- Sınavlarda soruları anlamak veya çözmek için konsantre olmakta güçlük çekerler.

7- Görüp duyduklarını anlama/akılda tutma konusunda güçlük çekerler.

Yukarıdaki maddelere benzer davranışlar gözlemliyorsanız yapmanız gerekenler çok nettir.

Ne Yapmalıyım?

Adım 1

Çocuğunuz için yaşamı etkileyecek düzeyde dikkat eksikliği gözlemliyorsanız muhakkak uzmanından destek almanız gerekir.

Çocuk psikolojisi (psikolog veya psikiyatrist) alanında uzman bir danışmanın yönlendirmeleriyle uygun psikometrik testler yapılır. Klinik testlerin yanında aile bireyleri ve öğretmenleri gibi çocuğun gelişimi üzerinde gözlem yapma, yönlendirme etkisi olan çevre faktörlerinden çeşitli bilgiler alınır. Bu tedaviler genellikle ilaçla desteklenir.

bilimsel-icerik1

NOT: İlaçlı tedavi süreçlerinde ilaca maruz kalan çocuklarda aşırı sinirlilik, uyku düzeni bozukluğu ve iştahsızlık

gözlemlenebilir. Eğer ilaç kullanmayı gerektirecek düzeyde şikayetiniz yoksa 2. Adımı denemeniz/değerlendirmeniz tavsiye edilir. Aynı zamanda 2.adım ilaçlı tedaviyle birlikte destekleyici uygulama olarak da kullanılabilir.

Adım 2

Dikkat gerektiren çeşitli zekâ oyunları, oyuncaklar ve uygulamalar ile çocuğun dikkat gelişimi desteklenebilir. Bu maddeyle bağlantılı olarak Türkiye’de şuan 32.000’den fazla yeni kullanıcısı olan MentalUP beyin egzersizleri programını deneyin. Türk doktorların ve akademisyenlerin geliştirdiği TUBİTAK destekli uygulamadan bahsedecek olursak:

Bunu da seversin  Duru Bulgur fabrika gezisi

MentalUP Beyin Egzersizleri Nedir?

Dikkat eksikliği ve odaklanma problemi olan çocukları gözlemlediğinizde düşünmeden hareket ettiklerini görmüş olmalısınız. Önce eyleme geçip sonra düşündükleri için de istenmeyen sonuçlarla karşılaşan çocukların bu yönünü törpülemek için MentalUP beyin egzersizlerini kullanabilirsiniz.

Bu programın sunduğu çeşitli egzersizler tıpkı bir oyun gibidir. Program, otomatik olarak çocuğunuzun zekâ ve dikkat seviyesini tespit ederek kendisine uygun egzersizleri belirleyebiliyor. Ayrıca bu egzersizlerin en önemli özelliği DUR-DÜŞÜN-YAP şeklindeki bilimsel yönteme uygun tasarlanmış olmasıdır.

Çocuğunuz bu keyifli oyunları (egzersizleri) oynayabilmek ve bölüm geçebilmek için önce durup yönlendirmeleri takip etmesi gerekiyor. Sonra düşünmesini ve hatırlamasını gerektiren çeşitli oyunlarla karşılaşıyor. Durup düşündükten sonra doğru adımları başarılı bir şekilde yaparak bir sonraki bölüme geçebiliyor. (DurDüşünYap tekniği, dikkat eksikliğine destek için psikiyatristlerin sıklıkla uyguladığı bir yöntemdir) MentalUP’ın bir diğer artısı da çocuğunuzun bilgisayar başında geçirmek istediği süreyi faydalı bir aktivite ile değerlendirmesine imkân sağlamasıdır.

Programı belirli bir süre ücretsiz kullanabilirsiniz. Faydasını gördüğünüzde ekonomik paketlerden birini %20 indirimle satın alabilirsiniz. İncelemek için şu sayfayı ziyaret edin > MentalUP Beyin Egzersizleri Programı

İNDİRİM KODU: 150216

Bu indirim kodu MentalUP Beyin Egzersizleri Uygulaması’na sağladığımız destekten dolayı MentalUP tarafından takipçilerimize hediye edilmiştir. İyi günlerde kullanın

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (7)
 1. Suzan dedi ki:

  İlaç kullandırtmayı ben de istemiyorum. Böyle alternatifleri değerlendirmek lazım. Tubitak falan yazıyo heralde güvenilir bir uygulamadır

 2. Suzan dedi ki:

  %20 indirimi 2 çocuğum için de kullanabiliyor muyum?

 3. MentalUP - Bünyamin K. dedi ki:

  Merhaba, %20 İndirim kodunu üye olan ilk 50 kişi kullanabilir. Dolayısıyla ikinci, üçüncü çocuklarınız için de kullanabilirsiniz. MentalUP geri bildirim yoğunluğuna göre 50 kişilik kotayı haber vermeksizin arttırabilir. Teşekkürler

 4. MentalUP dedi ki:

  İki çocuğunuz için de verilen indirim kodunu kullanabilirsiniz.

 5. Sema dedi ki:

  Ben 3 yeğenim için de satın aldım üçünde de indirim kodu kulladım.

 6. Ahmet dedi ki:

  İndirim kodundan faydalanabiliyor muyuz ?

 7. MENTALUP dedi ki:

  @AHMET bey indirim kodunun kullanım süresi devam etmektedir. Faydalanabilirsiniz.

  Hayırlı olsun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.