Türk Oyaları Japonya’da

Annekaz
20 Mayıs 2009
1 Yorum

“Türk kültüründe kadınların vazgeçemediği ipek oya işlemeciliği, bir Japon öğretmenin hayranlığı ile Tokyo’da da yaygınlaşıyor.Mizue İmai isimli bir öğretmenin 15 yıl önce Türkiye’yi ziyareti sırasında Bursa Aynalı Çarşı’da görüp hayran kaldığı ipek iğne oyaları, şimdi Japonya’da hızla gelişen bir kültür oldu. Japonya’da “Türk iğne oyası” adı altında bu sanatı icra eden İmai, şimdiye kadar 800 öğrenci yetiştirdi. Mizue İmai, yayınladığı 2. kitabının tanıtımı ile birlikte kendi yaptığı farklı çalışmalarla bir oya sergisi açtı. Japonya’nın başkenti Tokyo’daki Galeri Kubota’da mayıs ayında 10 gün açık kalan sergide, Mizue İmai’nin kendisi ve öğrencilerine ait 100 özgün eser yer aldı. Mizue İmai, bu sanatı tanımasına vesile olan Bursalı ipek oya koleksiyoneri İbrahim Koca’yı da sergiye davet etti.
Türk kültürünün tanıtılması için kendi gayretleri ile Tokyo’ya giden İbrahim Koca, Türk işçiliğinin nadide eserleri olan 500 den fazla iğne oyasını da sergiye taşıdı. Mizue İmai, Japanyo’da ilk defa açılan Türk İğne Oyası Sergisi’ne Bursa’daki arkadaşı İbrahim Koca’nın destek vermesinden büyük gurur duyduğunu söyledi. Anadolu kadınlarının geliştirdiği bir el sanatı olan Türk iğne oyasınınTürkiye’deki farklı örneklerinin Tokyo’da sergilenmesi Türk-Japon dostluğunu da pekiştirdi”
Haber İHA’nın, Kültürler arası köprü bu olsa gerek..
Bunu da seversin  2011'ün en güzel aşk fotoğrafları
Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (1)
  1. GeCe dedi ki:

    ben bunu bir yerlerden duymuştum sanki çok güzel bir haber

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.