Unlu Batik

Annekaz
7 Temmuz 2008
1 Yorum

Bu aralar batiğe takmış durumdayım henüz faliyet yok ama araştırıyorum.Yukarıdaki Batik değişik bir yöntem.İng orjinal anlatımı Burada ama ben basitçe çevirip anlatacağım..

Öncelikle ihtiyaçlarınız un , su , şap (aktarla toz olarak bulunur) Germek için basit bir kasnak raptiye kumaş..ve tabiki boya

artık çok pratik kumaş boyaları var kalemi spreyi vs burada sprey kullanmışlar daha doğrusu sıvı boyayı parfüm şişesine koyu öyle sıkmışlar.

Önce 1 ölçek un 1 ölçek su ve iki çay kaşığı şap karıştırılıp homojen bir hamur elde edilir.Krema torbası yada sivri uçlu poşetle gergin kumaş üzerine şekiller sıkılıp kurutulur.Sprey haldeki boya arzuya zevke göre sıkılır.kuruması beklenir kurudukça kat kat değişik tonlamalar ve renkler uygulanır işlemler bitip kuruyunca hamurlar ovalanarak çıkarılır istenirse üst üste hamurlama yapılabilir temizlenip iş bitince ütülenip kullanıma hazır hale gelir.

Batik zevk işidir deneye deneye öğrenilir.Mesela bu işlemi yapan kadın hamur kuruduktan sonra kumaşı çözüp fazla hırpalamadan hafifce ovalamış ve tekrar germiş bu şekilde desenler üzerinde çatlaklar oluşturmuş dediğim gibi zevk meselesi..:)

Bunu da seversin  Mesajlı beze kurabiye
Etiketler: ,
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (1)
  1. Anonymous dedi ki:

    harika bir yöntem hemen deneyeceğim tebrikler bir batik hayranı olarak kutluyorum kendinizdende bir şeyler katabilirsinizz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.