Annelik..

Annekaz
28 Ocak 2009
10 Yorum

Bu kutuda gördüğünüz beden 1920 yılında 2 yaşında zatürreden ölen bir kız çocuğuna ait uyuyor gibi durmasının nedeni ise birazda annesi çünkü kızı öldüğü zaman özel bir karışımla mumyalatmış. Karışım hala sır.Mücevher kutusuna sakladığı yavrusuna herhalde yıllarca açıp açıp bakmıştır. O yıllarda İtalya’da sanıyorum sık sık yapılan ama yasal olmayan bir uygulamaydı çünkü özellikle Sicilya bölgesine ait bu tür mumyalara rastlamak mümkün..Tabi korkunç bir durum. Annenin bu ruh halide sağlıksız, ömür boyu süren bir ölüm acısı evladının her gün cansız bedeni ile iç içe olmak…Anne olmak her durumda güçlü sağlıklı olmayıda gerektiriyor..Yıkılmamak, ayakta durmak, içine atmak, yutmak yutuyormuş gibi yapmak, tokmuş gibi davranmak gerekiyor. Canınız yanmıyormuş ağrıyormıyormuş gibi rol yapmayı, çocuğunuzun korkunç yarasına dikiş atılırken onun elinden tutup yok bir şey birazdan geçecek deyip gülümsemeyi gerektiriyor. Anne olunca cahillikleri üzerinizden atmayı her bi şeyden az biraz bilmeyi dünyanın en güçlü kadını olmayıda bilmeniz gerekiyor…Anne olmak zor..sağlıklı bir ruh hali istiyor..

Aslında yazacak çok şey var fakat bu vesile ile zatürreye de dikkat çekmek istiyorum. Şimdi Türkiye’de ücretsiz zatürre aşılaması başladı.Zatürre bağışıklık durumuna göre öldürücü bile olabilen hafife alınmayacak bir hastalık. Sağlık bakanlığı çok güzel bir site hazırlamış içinde ay ay takvimlerden aşı korkusuna kadar genel olarak aşı ile ilgili pek çok bilgi bulmak mümkün .. bebeğiniz varsa mutlaka bakın..sağlık günler..

Bunu da seversin  Miniklere özel banyo havlusu
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (10)
 1. gonuldeneledokulenler dedi ki:

  kimbilir hangi hislerle bunu yaptı…annelik zor iş..ama çok güzelll…

 2. derya dedi ki:

  Rabbim kimseye evlat acısı göstermesin,çok zor bir durum.O annede demekki dayanamayacak hale gelmişki bu yola başvurmuş,takdir Tabii ki Rabbimin hepimizin yavrularını bizlere bağışlasın.
  Zatürreyede dikkat çektiğin için teşekkürler canım sevgiler…

 3. SEDEF dedi ki:

  Çok etkilendim, allah kimseye böyle bir acı yaşatmasın. Aşı hakkında paylaşımın içinde teşekkürler.

 4. yusufunalemi dedi ki:

  Rabbim bizlere böle acılar göstermesin.çok güzel bi yazı.
  dediğin gibi annelik zor ebeveyn olmak başka bi sorumluluk demek.

 5. engindeniz dedi ki:

  Dayanılacak gibi değil çok etkileyici Allah kimseye cocugunun acısını göstermesin.

 6. Dijle Bahtiyar Durgunlu dedi ki:

  annelik;biraz da delilik…çok etkileyici ve Rabbim kimseyi evladı ile sınamasın!

 7. ÖzLeM dedi ki:

  Çok etkilendim …:(çok zor birşey…

 8. gül dedi ki:

  ay annelik duygusunu tatmadım henüz ama zordur böyle görüpte etkilendimse ben yazık o anne hangi dyguları yaşamıştır..

 9. elfeyp dedi ki:

  Eveet, biz yaptırdık aşımızı. 5li karmaya göre epey yaktı kuzumun bacağını ama sustu hemen kucağımda. Kıyamam.. Şifa olsun bütün yavrulara..

 10. Yavru Kaz dedi ki:

  :(:)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim