Aşı karşıtları ve aşı reddi

Annekaz
16 Şubat 2020
Yorum Yok

Aşı karşıtları veya aşı olmayı reddedenler diye son yıllarda taraftarlarını artıran bir grup aldı başını gidiyor.

Sorunun temeli herhalde 20 yıl kadar önceye gidiyor. Aşı karşıtlığı İngiltere’de kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşısının otizme neden olduğunu açıklayan ve hekimlik diploması elinden alınan bir doktorun açıklamalarıyla başlıyor.

Sonrasında hızla kendine taraftar toplayan aşı reddi, değişik isimlerle gündemde yer alan arkadaşlar zamanla insanların aklını çelmeyi de başardılar.

Çocuk felci, kızamık, difteri, boğmaca, tüberküloz, tetenoz gibi adını sayamayacağımız hastalıkların 20 yıl öncesine kadar gündemde olduğunu biliyoruz. Ülkemizde yeni doğan bebeklerdeki aşı takipleri, Sağlık Bakanlığı’nın işi sıkı tutması ile bu hastalıklar aşılanma yöntemi ile bitirilmiş, bu hastalıkların sebep olduğu ölümler ortadan kaldırılmıştı.

Ama son yıllarda bu hastalıklardan doğal yollarla da korunulabileceğini iddia eden aşı karşıtı gruplar ülkemizde 2015 yılından itibaren aşı için ebeveynden onam alınması ile ilgili onam alınması konusunda açılan bir davanın kazanılması ile iyice kendini göstermeye başlamıştır.

Dertsiz Başımıza Dert açar Olduk

Aşı karşıtlarını, aşı reddi için direnenleri anlamak istiyorum. Ama aşılanma öncesi ve sonrası bu kadar istatistik önümüzde dururken, toplumun aşı karşıtı olmayan çok ezici büyüklükteki diğer kesimlerini salgın hastalıklarla uğraştırmaya hakkınız var mı?

Çünkü aşı reddi ve aşı karşıtları 50.000 sayıya ulaştıklarında bağışıklık sistemi aşılarla tanışmamış ve hasta olmaya elverişli bünyelerin hastalık kapması ve aşıyı reddetmeleri bir salını başlatmaz mı?

Bunun biyolojik savaştan ne farkı kaldı. Aşı üreticilerini kapitalist olmakla suçlayanlar, aşı ile önlenen bu kadar hastalığı nasıl izah edeceksiniz.Yeni doğumlarda ortaya çıkan yeni doğan tetanozu, çocuk felcini nasıl önleyeceksiniz… Yüzbin nüfusta 0,01 insidansına düşmüş hastalık seviyelerini nasıl korumayı düşünüyorsunuz…Bunları da açıklayın bizde taraf olalım…

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim