Çocuklara çocuk felci aşısı yaptırmalı mı?

Annekaz
12 Haziran 2014
Yorum Yok

İstanbul’da çocuklar 6 ilçede çocuk felci aşısı alarmı verildi sebebi ise Suriye’de çocuk felci hastalığı  görülmesi Türkiye’de 1998 yışından bu yana çocuk felci aşısı görülmüyor Dünya sağlık birlikleri Türkiye’yi 2002 yılında temiz bölgeler içine aldı dile bile kolay değil çocuk felci gripten bile kolay bulaşır vücut çocuk felcine neden olan virüsü bir gıda gibi alıglar ve mücadele etmez sonuçta çocuk felci omuriliğe kadar yerleşip çocuğu felç eder. Dünyada görülecek tek bir çocuk felci virüsü bile ülkeler içib tehlike oluşturuyor bu yüzden çocuk felci ile mücadele adeta sırınırsız olarak hemen her ülkede ücretsiz olarak yapılıyor.

Çocuk felci nasıl bulaşır..

Çocuk felcine neden olan mikrop polio virüsüdür bağırsaklarda yaşar, sadece çocukların bağırsaklarında yaşayabilen bu mikrop dışkı ile yayılır sağlıksız yaşam koşulları ellerini yıkamamak hastalığa yakalanmak için en büyük nedenlerden birisi lakin sadece bu değil mikrop havan da yayılabiliyor..

Çocuk felci aşısı iki şekilde yapılır enjeksiyon ( iğne) ve oral yani ağızdan iki damla..

İki çocuk felci ilacı arasında etki olarak fark yok..

lakin ağızdan damla olarak alınanda kusma tükürme gibi bir durumda tam olarak vücut bağışıklık kazanmamış olabiliyor bunun için özellikle ilk dozda enjeksiyon yöntemi tercih etmekte fayda var..

Çocuk felci aşısı yapılmış olsa da yine de tekrar yapılabilir mi?

Sorunun cevabı evet.. Eğer çevresel olarak şüpheleriniz varsa doktorunuza danışın Çocuk felci aşısı toplumsal olarak yapılırken çocuklarda daha önce aşı yapılmış mı yapılmamış mı sorulmaz ağızdan iki damla doz verilir ve bu iki sefer yapılır Çocuk felci aşısının ülkemizde yapılan hali çoğunlukla ağızdan iki damla ve 3 ay arayala iki doz şeklinde ..

Çocuk felci aşısı yapılacak iller Hatay, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak ve Adana’da aşı çalışmaları yapılacak

Bunu da seversin  Heyet raporu - Tam sağlık raporu nereden alınır?

İstanbul’da..  EsenyurtFatihSultangaziKüçükçekmece,Ümraniye ve Sancaktepe ‘riskli’ olarak değerlendirildi.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.