Bakliyatlar bu yöntemle asla böceklenmiyor!

Annekaz
16 Ağustos 2020
Yorum Yok

Malum havalar sıcak kuru gıdaları da bu sıcakta koruması çok zor.  Bakliyatlar çok kolay böceklenir bez torba ya da naylon marketten aldığınız poşet hangisi olursa olsun hiç fark etmez. Güve kalın plastik saklama kapları dışında her şeyi kesip delebiliyor!

Bakliyatlar bu yöntemle asla böceklenmez!

Ben bu yöntemi 94 yaşında artık hayatta olmayan bir bir komşumuzdan öğrendim. Bakliyatlarda böceklenmeler için genelde gıdaları tuzlamak, içine sarımsak  taneleri eklemek ya da defne yaprağı ile beraber eklemek hemen hemen herkesin bildiği ve uyguladığı yöntemlerdir fakat ne kadar işe yarar işte orası tartışma konusu ben tuz ve sarımsağın hiç bir faydasını görmedim defne yaprağı bu yöntemlerden nispeten daha iyi ama en doğal ve işe yarayan yöntem kesinlikle çıra!

Dolaplara Çıra koyun..

Kesinlikle bu yöntem en iyisi, hani şu mangal yakılan keskin ve hoş kokulu çıradan bahsediyorum. Bir bağ çıra 2 -3 TL ve bir bağ çıra size yeter. Çırayı alın dolaplara bir kaç dal parçası koyun kokusu güve dahil karınca böcek hemen hepsini kaçırıyor.

  • Bakliyatları ağzı sıkı kapanan saklama kaplarına koyun
  • Saklama kabınız yoksa, kola şişeleri de uzun süre bakliyat saklamak için iyidir.
  • Nemli hiç bir şeyi saklama kabına koymayın
  • Çıraları kavanoz saklama kabının içine değil dolapların içine koyun

Bu şekilde kuru ya da kuruttuğunuz sebze ve meyveleri uzun süre saklayabilirsiniz.

 

Bunu da seversin  Fırsat sitelerinden gelen mailleri tek seferde silin
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim