Dut Kurusu ve dut yaprağı çayı

Annekaz
21 Ocak 2014
Yorum Yok

Dr Mehmet Öz her sene ABD’lilerin karşısına acayip meyve ve sebzelerle çıkıyor. Bu seferki meyvesi Dut kurusu Çok şükür Beyaz Dut kurusu ve yaprağı ülkemizde bol bol var. Önceden de Dut meyvesinin ve yaprağının şeker hastaları için kullanıldığını duymuştum.  Dut kurusunun özellikle şeker hastaları için iyi bir ara öğün ve dengeleyici olduğunu söyleyen doktor Öz dut yaprağı çayının da aynı özelliklere sahip olduğunu belirtiyor.

Dut yaprağı kilo verdirir mi?

Şeker hastalarında Dut yaprağı çayı ile beraber tüketildiğinde öğünlerde şeker oranlarının düşük çıktığı gözlemlenmiş. Ayrıca Dut sabah aç karına yendiği zaman bağırsakları çalıştırıcı etkisi olduğu biliniyor. Dut yaprağı çayı da insülin dengesi sağladığı için düz mantıkla gidilince kilo verdirebilir düşüncesi hakim. Dut yaprağı çayı ABD’de satılıyor ben çok kilo verdirdiğini düşünmüyorum denemedim bu yaz biraz kendime dut yaprağı kurutup çayını yapmak için saklayabilirim sonuçlarını ben de merak ediyorum.

dut yaprağı çayı

Dr Öz şeker hastalarının ve ya sık sık acıkıp eli bisküviye şekere atıştırmalıklara giden insanların çantasında mutlaka kuru dut taşımalarını öneriyor. Kuru dut şeker dengesini sağlayıp sizi atıştırmalıklardan uzak tutacaktır diyor ayrıca

Kuru beyaz dutta yüksek oranda lif vardır 100 gr kadar kuru dutta günlük lif ihtiyacınız dörtte biri bulunur hem atıştırmalık olup da hem de lif açısından zengin olması dutu daha değerli yapıyor ne yapıyoruz o zaman yaz gelince dut kurutuyor ve yapraklarını da kurutup saklıyoruz ki çayını içebilelim.

genesis-today-white-mulberry

Bunu da seversin  Gebelik Döneminde Hangi Aşılar Yapılmalı?
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim