Patlıcan Turşusu nasıl yapılır?

Annekaz
27 Eylül 2013
Yorum Yok

Kışlık hazırlıklarda en son sırada turşular var. Patlıcan Turşusu en zahmetli turşulardan birisi patlıcan turşusu ayrıca en lezzetli turşulardan da birisi hem görünümü ile hem tadı ile patlıcan turşusu gerçek  kış klasiklerindendir.

patlıcan-turşusu

Patlıcan turşusunu herkes yapamaz patlıcan turşu içinde kolayca eriyebilen bir sebzedir.

patlıcan-turşusu1

Patlıcan Turşusu nasıl yapılır?

2 kilo patlıcan çizgili patlıcan tercih sebebidir ama sert ve çekirdeksiz kemer patlıcan da olur.

Kışlık hazırladığımız ezmeyi içine koyacağız  onun için buradaki kışlık ezme tarifini önceden hazırlayalım. Daha iri olarak doğranabilir. Önceden hazırlanmışsa o da kullanılabilir.

Pamuklu iplik ( yorgan ipi)

1 baş sarımsak iki küçük havuç

Bir kaç tane kırımız ve yeşil sivri biber hem süs için hem de tat için..

Patlıcanları yıkayalım başlarını keselim ya da temizce ayıklayalım  ortasını karnıyarık gibi keselim geniş bir tencereye 3,4 litre su koyup kaynatın her patlıcan en az 7  en fazla 10 dakika pişirilecek, kaynatılan patlıcanlar düzgün bir zemine yerleştirilir hepsi bittikten sonra yan yana dizilerek üzerine et tahtası ya da uygun düz bir tahta konulup üzerine de ağırlık konularak (su dolu tencere de olabilir)  3 -4 saat acı suyu akıtılır.

Acı suyu akıtılan patlıcanlar tek tek içleri tarifte verdiğimiz kışlık ezme ile doldurularak iple düzgün bir şekilde bağlanır. Cam bir kavanoza havuç ve biberlerle süslenerek araya sarımsak taneleri atılarak süslenir (bakınız turşu kavanozu süsleme sanatı)  dikine yerleştirdiğimiz patlıcanlar havuç biber ve sarımsak bitene kadar yapılır.

Turşu suyu için 1 litre suya 1.5 kaşık kaya tuzu kaynatılır soğutulur daha sonra  1 litreye suya bir bardak üzüm sirkesi  eklenir. Turşuların üzerini geçecek kadar doldurulur. Ağzına 1 yaprak defne yaprağı koyabilirsiniz defne yaprağı hoş bir koku verir şart değil varsa koyabilirsiniz.

Bunu da seversin  Kurutulmuş taze fasulye kavurması!

Kavanozun ağzına buzdolabı poşeti geçirilip kapağı sıkıca kapatılır güneş görmeyen serin bir yerde 15 -20 gün boyunca el değmeden saklanır en geç 1 ay içinde olup afiyetle yiyebilirsiniz.

Patlıcan turşusu nasıl yapılır, patlıcan turşusu tarifi, patlıcan turşusu içi, patlıcan turşusu püf noktası, patlıcan turşusu malzemeleri, turşu suyu ölçüsü, turşu nasıl yapılır, kışlık hazırlıklar, Turşu nasıl yapılır, evde turşu yapımı,evde patlıcan turşusu yapımı,

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.