Sarımsak nasıl saklanır?

Annekaz
9 Ağustos 2012
Yorum Yok

Tam sarımsak zamanı, sarımsak kışın oldukça pahalı oluyor ama sarımsağı saklaması da hiç kolay değil. Öncelikle aldığınız  sarımsak kaliteli olmalı dünyanın en kaliteli sarımsağı Taşköprü sarımsağıdır, kış için sarımsak alınacaksa kesinlikle Taşköprü sarımsağı öneririm uzun ömrü ve iri dişleri ile verdiğiniz paranın hakkını her zaman öder..

Sarımsak soğuktan ve sıcaktan etkileniyor yani sarımsağı pişirip saklayamazsınız ya da dondurmazsınız,  sarımsağı saklamanın en güzel yolu uzun sapları ile beraber satın alıp onları üçer üçer örgü yapıp serin havadar ışık almayan bir yerde asılı tutmak olabilir. Bazı yerlerde dev örgü sarımsaklar satılır onlar gibi mesela, ya da kese kağıdı içinde aynı şartlarla yine saklayabilirsiniz ama sarımsağın saplı olması ömrünü biraz daha artırır. Sarımsağın en büyük düşmanı nemdir kesinlikle korumak lazım.

Sarımsağı saklamanın diğer bir yöntemi ise zaytınyağında bekletmek. Bu benim uyguladığım bir yöntem ömrü sapları ile beraber havadar bir yerde bekletmekten daha kısa olsa da  çok pratik bir yöntem olduğu kesin

Sarımsak dişleri bir gece suda bekletilip soyulur. Bir kavanoza doldurulup üzeri kapanacak kadar zeytinyağı konulur, ve ağzı kapalı olarak buzdolabında ve ya serin bir yerde muhafaza edilir. Yemeklerde, salatalarda sarımsak aromalı zeytinyağını kullanırken soyulmuş sarımsak dişleri de her zaman  pratik şekilde kullanmaya hazır oluyor. Yağı azaldıkça üstüne eklenebilir karabiber kokusu seviliyorsa bir kaç adet tane karabiber atılabilir..

Bunun dışında sarımsak turşusu kuran hanımlar var ama sanıyorum o sadece Turşu olarak kullanmak için bir saklama yöntemi değil…

Bunu da seversin  Cennet hurması nasıl kurutulur?
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim