Başlık iyi de gerisi uymamış..

Annekaz
11 Mart 2009
19 Yorum

‘ Çarşaflıya plaket’ Milliyet’in başlığı bu..Uzaylıya plaket der gibi , sanki bu memlekette bir tek o kadın çarşaflıymış gibi, çarşaflı olmak utandırıcı yüz kızartıcı bir suç gibi…Bildik Milliyet Hürriyet başlığı, lakin başlıkta ‘Çarşaflı’ diye çamur atılanhatun kişiye haberin içinde çamur atmaya devam edilemiyor niye Çünkü o bir şehit kızı haberin içinde birden bire şehit ailesine onura dönüyor mesele. Ne yapsaydı 90 yaşındaki teyzem, bakan bana ödül verecek ya da milliyet hakkımda kötü bir şey yazar diye çarşafını mı atıp gelseydi , Çok iyi biliyorumki okumayan bir milletiz bırakın kitabı gazeteyi internet haber sitelerinde bile sadece başlık okuyup ayrıntılara takılmıyoruz. Şimdi bu haberin başlığını okuyan yuh işte RTE hükümeti Allah topunuzu bildiği gibi yapsın der iki üç bol memeli kalçalı fotoğraf galerisine bakar Kadınlar gününde Çarşaflı Kadına Plaket haberini okuyamadan geçer gider..Halbuki okusa o kadaının 90 yaşında bir şehit kızı olduğunu bu yüzden devletin ona plaket verdiğini öğrenecek .. Biz de görmek istiyoruz mini etekli manikürlü saçları yapılı ablalarımızı kızkardeşlerimiz ama olmuyor ben etrafta böyle giyinen bir şehit yakını görmedim. Gördüklerim hep belli bir kesimden kapalı hata çarşaflı ya da orta halli bayanlarımız.. Şehit yakınlarına yapılan ayıp hiç bitmeyecek yaşı 90 da olsa 30 da olsa..
Haberin Print S.

Bunu da seversin  Misafire makarna ikram edilir mi?
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (19)
 1. herşeyden azıcık dedi ki:

  O onlara göre öcü.E bizde öyle büyüdük değil mi?Sonra ne zamanki akıllanıp onlarında insan olduklarını anladık o zaman aklımız başımıza geldi.Çarşafı sadece belli kesimler tercih eder başı kapalı olanlara sorsunlar bakalım kaç tanesi çarşafa girmek ister.Saçmalık şeriat gelecekmiş İngiltere’ye Amerika’ya ne zaman şeriat gelirse Türkiye’ye de o zaman gelir ancak.özgürlük diye bir tarafını yıtanlar kapalı olanların da birer insan olduklarını anlamaları dileğiyle….

 2. zehra dedi ki:

  her gecen gun tuhaf ve sacma bırseyler olmak zorunda sankı bu ulkede ….

 3. makbule dedi ki:

  sevgili annekaz

  sizi o kadar iyi anlıyorum ki. neden bazı şeyler öcü bazı şeyler cici gösterilmek isteniyor anlamıyorum. özgürlükse herkese olmalı saygıysa herkese. ama maalesef herşey tek taraflı bakış açısı ile değerlendiriliyor. bugünde yine hürriyette sanırım tenefüste namaz kılan çocuklar haberi vardı şok haber şeklinde yayınlanıyordu. ibadet yaradana yapılır insanlara değil bunu neden anlayamıyorlar. bunu idrak etmiş çocuklar varsa ne mutlu. bunu anlayamayanlara da söyleyecek birşey bulamıyorum…

 4. örgüdelisi dedi ki:

  bu tür başlıklara yada haberlere sadece benim sinir olduğumu sanırdım.böyle sessiz kalmayan eleştirisini yazan birilerini görmek güzel doğrusu.
  TEŞEKKÜRLER.

 5. GeCe dedi ki:

  bazı insanlarımız gerçekten gelenek ve kültür sebebiyle böyle giyiniyor, maesef bazıları ise çakma. Sanırım iktidar hepsinin aynı kefeye konulmasını ve taraflılaştırılmasına sebep oluyor.

 6. galaksi dedi ki:

  ilk olarak örtünmenin bizim kültürümüzde olması ile ilgili bir kaç şey söylemek isterim.din kültürden önce gelir.o yüzden örtüyü bizim kültürümüzde bu var şeklinde göstermek eksik ve hatalı olur.bizim dinimizde örtünmek vardır,metaryeller farklı farklı olabilir.ama neticede öncelikle dinimizin emridir,bundan sonrası yaşayış şeklimiz de olduğu için kültürümüzün,geleneğimizin de bir parçası olduğunu gösterir.yani biz öncelikli olarak geleneğimizde olduğu için örtünmüyoruz,dinimizin emri olduğu için örtünüyoruz.dediğim gibi din gelenekten önce gelir.ama dinin ihmal edilip sadece gelenek olarak örtünen insanlar da yok değildir elbette.
  her anlamda insanların samimiyeti sorgulanabilir,din olunca bu konu daha da ön plana çıkar.herkes kendisine bakmadan karşısındakini samimiyet sorgulamasına girer.bu hoş değil.

  diğer hoş olmayan şey ise üstteki yorumdur.başlıktaki üslubu eleştiren haklı ve gayet objektif bir yazıya “hepsi iktidarın yüzünden”manasına gelebilecek bir yorum bırakmak ne kadar doğrudur?bir gazetenin her zaman kullanmaktan çekinmediği böyle bir üsluba yapılacak yorum bu mudur?burda da bir samimiyet sorunu vardır.ama neyse,önce kendime bakmalıyım değil mi?

 7. mydepo dedi ki:

  gerçekten güzel ve cesur bir yazı,tebrik ederim..

 8. derya dedi ki:

  sevgili anne kaz,
  sabah uyanir uyanmaz ilk isin senin siteni ziyaret etmek.
  acikcasi senden boyle bir duyarlilik beklemiyordum. tepkin icin cok tesekkurler. nedense biz genelde okur kendi kendimize kizar sonra da unuturuz!
  tekrar tesekkur ediyorum, bir de lutfen sayfani iki-uc baslikla degil en az 8 baslikla guncelle :)))))))

 9. Bal küpü dedi ki:

  Bilmiyorum, etiketleri, ön yargıları, korkuları yenebilecek bir ülke olabilecek miyiz?

 10. Anonymous dedi ki:

  Peki şunu neden sormuyoruz, çarşaf denen şey neden var, tamam örtünsün ama bunun da uslubu, medeniyete yakışanını yapmak daha güzel değil mi? Bir kadına yakışan kıyafet o mudur?

 11. Anonymous dedi ki:

  artık medya ne yapacağını şaşırdı doğru dürüst haber kanalı ve gazete yok!Ben seyretmiyorum artık haberleri…Bazı şeyler o kadar abartılıyor ki iyi niyetli olan insanlarımız da arada kaynayıp gidiyor.Daha ülke olarak çok fırın ekmek yememiz gerekecek çokk.Güzel bir yazı,sizi tebrik ederim

 12. zehracik dedi ki:

  merhaba.. çok güzel bir noktaya deyinmişsiniz.. bu güne kadar tesettürlü bayanları insan yerine koymadılar,şimdi mi akılları başlarına gelecek..!? medyada ki tek doğru; söylediklerinin yalan olmasıdır… teşekkürler..

 13. zeynebinsofrası dedi ki:

  Çok güzel yazmışsınız yazıyı.Maalesef medya böyle birşey.İnsanları kendi gözlükleri ile bakmaya itiyorlar….

 14. Anonymous dedi ki:

  çağdaş kadına yakışan kılık bu değildir. Tabi ki şaşırarak bu haberi verirler. Belli bir kesimin oğullarının şehit oldugu fikrinize de katılmıyorum.

 15. Elif dedi ki:

  Evet klasik milliyet hürriyet ve hatta cumhuriyet başlığı..Çünkü o gazete yazarları Atatürk’ümün “kaldırdığı” çarşafın,birçok kesimde kızların nasıl gelişmesini engellediğini,nasıl aile baskısıyla giydirildiğini bilen gazeteler..Ve hiçkimse sizin lanse etmeye çalıştığınız gibi o insanlara öcü gözüyle bakmıyor.O kızları,kadınları,kimi yerlerde daha ergenliğe bile girmemiş çocukları,kara çarşafın içine sokup,o yanlış,bu günah,cıs,pis deyip susrutan,çağdaşlaşmasını engellemeye çalışan hastalıklı zihnyete öcü gözüyle bakıyor.Bakın aslında kimse çarşaflılara o gözle bakmıyormuş ve yukarda eleştirdiğiniz Milliyetin yaptığı şeyi şimdi siz yapıyorsunuz..
  Ve yazınızda bir şehit yakını olmasamda beni çok üzel bir şey var,”mini etekli manikürlü saçları yapılı” insanların neden yakını şehit olamaz??Evet var,sizin zannettiğinizden çok var hemde.Ama yazık ki tek bir pencereden baktığınız için,bunun aslında ortak bir acı olduğunu,sadece başı kapalı vs.. gibi isanların acısı olmadığını göremiyorsunuz.

 16. umut~~hüzün dedi ki:

  ŞU AVRUPALILAR NE KADAR MEDENİ!
  NE EDEP VAR NE HAYA , ÇIRILÇIPLAK BEDENİ!
  MEDENİ OLMAK EĞER AÇMAKSA BEDENİ!
  HAYVANLAR AVRUPALILARDAN DAHA MEDENİ….

  Necip Fazıl KISAKÜREK…

  ”malesef takmışlar örtüye şalvara fese:( millet aya giderken biz yaya..

 17. Elif dedi ki:

  Çağdaş düşünen insanları,örtüye şalvara fese kafayı takmuşlar zannediyorsunuz sanırım..Pardon siz hangi devir Türkiye’sinde yaşıyorsunuz bayan??

 18. DORİS dedi ki:

  HAKİKATEN KAFANIZ ÖRÜMCEK BAĞLAMIŞ SİZİN. BİR KERE DİNDE ÖRTÜNME İLE İLGİİLİ ÇARŞAFA GİRİN DİYE BİR ŞEY YAZMIYOR. 100 YIL ÖNCESİNDE BU MİLLETİ KARANLIĞA GÖTÜREN ZİHNİYETİN YANINDA NASIL GİYİNİLİYORSA YİNE ÖYLE GİYİNİLMİŞ.ATATÜRK BU MİLLETİN AKLINI BAŞINA GETİRMEK İÇİN NE KADAR UĞRAŞTI, TARİKATLERİN İSTEDİĞİ GİBİ DAVRANMAYA DEVAM EDİN SİZ. BU NE DİN NE DE KÜLTÜRDÜR. BUNUN TEK ADI BAĞNAZLIK. KİMSE SOYUNUN DÖKÜNÜN, TRANSPARAN GEZİN DEMİYOR. ETRAFTAKİ HER ERKEK POTANSİYEL SAPIKMIŞ GİBİ DOLAŞIYORLAR. BU NASIL BİR ZİHNİYETTİR VALLAHİ ANLAMADIM. BEN DE MÜSLÜMANIM. AMA İNSANLARI İNSAN OLARAK GÖRÜYORUM. BÖYLE ÖCÜ GİBİ ÖRTÜNMENİN KISA VADEDEKİ SONUÇALARINI BIRAKIN BİR YANA, UZUN VADEDE NELER YAPABİLECEĞİNDEN HABERİNİZ VAR MI. TABİ SİZLER YÖNLENDİRİLEREK DÜŞÜNÜYORSUNUZ. ELİF HANIM BURADA TEK NORMAL VE SAĞLIKLI DÜŞÜNEN İNSAN SANIRIM. PES VALLAHİ, SİZE İRAN GİBİ BİR YÖNETİM LAZIM. İLERDE KIZLARINIZ DA BÖYLE ÇARŞAFA ÖRTÜYE GİRER, HATTA KONUŞMA HAKLARI BİLE KALMAZ, ERKEK NE DERSE ARKASINDAN GİDERLER, MİRASTAN DA AZ PARA VERİLİR.. HATTA İNTERNETE FALAN DA GİRMESİN BÖYLE DÜŞÜNEN İNSANLAR, İNTERNET DE MEDENİYETLE İLGİLİ MALUM…
  KARA ÇARŞAF İNSANLARIN BEDENİNİ DEĞİL, BEYİNLERİNİ ÖRTÜYOR. DÜŞÜNMEK VE DÜŞÜNEBİLMEK FARKLI ŞEYLER….

 19. Naz İrem,Cennet Bahçem dedi ki:

  neden kapalı insanlar mini giyenleri eleştirince antidemokratik bir davranış veya suç oluyorda,kapalı olmayanlar kapalıları rahat rahat eleştiriyor anlamıyorum.kimsenin kimsenin kıyafetini eleştirmeye hakkı yok.herkes istediği şekilde bi başkasının özgürlük sınırlarını geçmiyecek şekilde tabiki giyinmeye hakkı vardır.çarşaf giymek nefse ağır zor birşeydir.herkes yapamaz.
  giyenlerede saygı duymak lazım.Madem allah ile kul arasına kimse giremez diyosunuz.burdada girmyein lütfen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.