Evden çalışmak

Annekaz
1 Kasım 2011
4 Yorum

Blogumu takip edenler biliyor bloguma yazmaya başlamadan iki yıl önce evde çalışmaya başladım. İşim kek börek ya da pasta değil zaten o kadar becerikli de değilim işim haber hani şu haber okuduğunuz siteler hürriyet milliyet vb gibi. Pek çok mail alıyorum nasıl başladın biz nasıl çalışabiliriz…

2002 yılında eşimin kuzeni (o zaman üniversitede okuyordu) yenge sen bu işi yaparsın diyerek eve internet  bağlatılmasını sağladı kendi haber sitemize haber yazmaya başladık tabi o zaman internet kullanımı bu kadar yaygın değil siteye 90 kişi girdiği zaman havalara  uçuyorduk. Şimdi 100 binleri deviriyor.. Tabi ki para kazanmıyorduk bu böyle 1 yıl kadar sürdü sonra şimdi alanında 1 numara olan sitelerden birinde ayda 70 lira karşılığı işe başladım. Sonra 120 lira oldu :) daha sonra daha insani seviyelere geçti.. böyle bir kaç yıl devam etti biri bitti diğeri başladı böyle böyle bu günlere geldik.

Şimdi en azından bu günlerde 2 sitede birden çalışıyorum.  Şöyle bir geriye dönüp bakıyorumda seçimler depremler uykusuz geceler eşim de ben de çok yoğun günler geçirmişiz.. Şimdi Tabi ki hakkımı alıyorum, patronlarım beni hiçbir zaman  annekaz olarak tanımadı, blogumdan kimsenin haberi yoktur. Her ikisi için de parmaklarım ve beynim çalışsa da ikisi çok farklı alanlarda. Şehit haberleri, kazalar depremler, siyaset, spor derken Anne Kaz benim kaçış noktam oldu birbirine karıştırmamaya gayret ediyorum.

Bu işi yazı yazabilen hızlı düşünen empati kurabilen ve yazım diline dikkat eden pek çok kişi yapabilir. Tabi biraz photoshop belki biraz da video düzenleme bilgisi gerekebilir. En önemli nokta tecrübe bu işte stajyer kavramı inanılmaz boyuttadır. Çünkü sadece gazetecilik ya da iletişim vs mezunu olmanız yetmez. Blog yazan pek çok kişi aslında stajyerdir tabi hakkıyla yapıyorsa mesela en basit örneği bir tarif verip mesela sütlaç başlığa sütlaç yazıp liste halinde malzemeler kitap gibi de anlatımı yazarsanız bu size hiç bir şey katmaz,  ama princin nasıl olması gerektiği, sütün yağ oranını ve faydaları, sütlacın nasıl saklanacağı hangi yemeklerin arkasına ikram edileceği ,  vs vs.. tecrübelerinizi de katıp anlatırsanız işte o zaman blog yazarı olursunuz. Tabi bir de sabır.. aza kanaat. Kimse sizi gel bakayım al sana 1500 lira bundan sonra gece editörümüzsün demez bunu duymanız için bir kaç yıl geçecektir..  Tavsiyelerime gelince elinizdekine bakın ne var blog! blogunuzu en iyi bildiğiniz alanda geliştirin ki blogundan da para kazanan binlerce insan var  “adsense ve bağımsız reklamlar”  evet ben kendime güveniyorum dediğiniz noktada kariyer sitelerinden ve alanınız olan haber, yaşam vs sitelerine başvuruda bulunun. Evden çalışmak ve kadın çalışanlarla ilgili bu sene içinde yasal düzenlemeler yapılacak ve devlet evden çalışan ve kadınlara işveren açısından ayrıcalık tanıyacak..Belki bunun da pozitif bir etkisi olur.. Ve vazgeçmeyin.

Bunu da seversin  Yazı yaz para kazan!

Bu işin benim bakış açımdan görünen kısmı tabi ki kek pasta butik kurabiye yaparak evine gelir getiren hanımlar da var bana göre bunun sırrı sürekli denemek , hayal gücü ve tabi ki yine vazgeçmemek bu konuda tecrübem yok aslında bu işle başarılı olanlardan bir yol haritası yazsısı yazması için baskı yapabilirsiniz :)

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (4)
 1. Serpil Gül Paçal dedi ki:

  bende naçizane yaptıklarımdan oluşan, örgü, yemek, gezi konulu siteler açtım. facebook sayfaları açtım. çokta hoşlanarak yapıyorum. ama sizin kadar işi henüz profosyonel seviyeye getiremedim. sizin sitenize bayılıyorum. çokta sıkı takip ediyorum. ellerinize sağlık..

 2. içimize yolculuk dedi ki:

  bloggerlara,blogseverlere güzel bir “hedef” yazısı olmuş.. amaçsız olmadığında her işin bir sonuca ulaşması beklenir..önemli olan hedefi iyi seçmek..sizin başarı hikayenizi tebrik ediyorum..geri kalan elmalar bizim başımıza:))

  muhabbetle..

 3. hndn dmr dedi ki:

  Başarı hikayenizi bir solukta okudum..
  Ne kadar hoş geliyor kulağa “Evden çalışmak”
  Başarınız daim olsn..

 4. belgin dedi ki:

  Ya bende internette şu anket doldur para kazan olayını merak ediyorum. Gerçekmi acaba bu konuda çalışan varmı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim