Bebeklerde Egzama Nedir ve Nedenleri Nelerdir?

Melike
21 Haziran 2018
Yorum Yok

Bebeklik çağı egzaması (atopik dermatit), önce yanaklarda başlayan ve gerekli tedavi uygulanmadığı müddetçe vücudun diğer bölgelerine yayılma gösteren, yamalar halinde kızarıklık ve hafif kabuklanma ile kendini gösteren vücudun her yerinde gözlenebileceği gibi en sık yanak ve genellikle kol ve bacakların eklem kısımlarında oluşan alerjik bir cilt hastalığı türüdür. Her yaş grubunda görülebilse de en sık 2-3 aylık bebeklerde ve anne sütünün yeterli gelmemesine bağlı olarak katı gıdaya geçen 4-5 aylık bebeklerde görülür. Bebeklik çağı egzamasını, kullanılan tedavi yöntemine göre genellikle saman nezlesi, ilerleyen yaşlarda astım ve penisiline karşı duyarlılık gibi şikayetler izlemektedir.

BEBEKLERDE EGZAMA BELİRTİLERİ

Bebeklerin kızarmış bölgeyi sürekli kaşıması ve ardından duyduğu yanma hissine bağlı olarak ağlaması egzama teşhisine götüren kilit nokta olsa da belirtileri takip etmekte fayda vardır. Temel olarak kızarıklık ve kabuklanma ile kendini gösteren bebek egzamasında ek olarak;

  • Kaşınan, kuru ve pullu bir görünüme sahip deri,
  • Şeffaf kabarcıklar,
  • Döküntü,
  • Kabuklanmaya eşlik eden sulanmalar gözlenebilir.

Bebeklik çağı egzamasının nedenleri arasında en yaygın olan anne veya babada da egzama olmasıdır. Yapılan genetik çalışmalara göre anne veya baba da egzama varsa bebekte egzama görülme ihtimali %50’ye yükseliyor. Bunun yanında bebeğin ihtiyacı olan nemi alamamasına bağlı olarak gelişen kuruluk ve kaşıntı; parfümlü bakım kremleri, fiziki zarar veren kıyafetler, sabunlar, kullanılan deterjanlar gibi tahriş edici maddeler; yaş kaç olursa olsun stres; aşırı sıcağa bağlı olarak terleme; yetersiz temizlik; Anne sütü, inek sütü, fıstık, yumurta ve narenciye gibi gıdalara karşı metabolizmanın geliştirdiği olumsuz tepki (alerji); hayvan tüyleri, yün gibi materyallerin cilde teması; özellikle alerjik bünyesi olanlarda evcil hayvanlar ve ev tozları bebeklerde egzamaya sebep olmaktadır.

Bunu da seversin  Sıra erkeklerde! Erkekler için doğum kontrol yöntemi

gBebeklerde egzamanın nedenleri iyi bir şekilde takip edilmeli ve verilen tıbbi tedavi uygulanmalı ve alerjiye bağlı olarak verilen diyet listesine uyulmalıdır. Bunun yanında yukarıda sayılan nedenler göz önünde bulundurularak evcil hayvandan, yünlü kıyafet gibi materyallerden bebek uzak tutulmalıdır. Aksi takdirde ilerleyen yaşlarda ciddi problemlere sebebiyet verilebilir.

Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim