Bebeklerde Sarılık Nasıl Geçer ?

Melike
13 Haziran 2018
Yorum Yok

Bebeklerde görülen sarılık rahatsızlığının tedavisi, sarılığın nedenine ve derecesine (kandaki bilirubin değeri) göre değişiklik göstermektedir. Ancak sarılığın nedennine bağlı olmaksızın indirekt bilirubin seviyesini düşürmek amacıyla kullanılan ortak tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. İndirekt bilirubinin düşürülmesi için sarılığı meydana getiren nedenlere göre fototerapi yöntemi, kan değişimi veya ilaç tedavisi yoluna başvurulmaktadır.

Emzirme Sarılık Tedavisi İçin Önemlidir

Bebeklerde görülen sarılık rahatsızlığının tedavisi için en iyi yöntem bebeğin emzirilmesidir. Yapılan araştırmalarda bilirubin seviyesinin yüksekliği ve anne sütüyle beslenme arasında doğrudan bağlantı olduğu görülmüştür. Yetersiz beslenen ve düşük kalori alan bebeklerde vücudun su kaybetmesi, sarılığın oluşmasında ve ilerlemesinde önemli rol oynamaktadır. Bebeklerin emzirilme sıklığının arttırılması bilirubin seviyesini düşürmekte sarılığın oluşmasını engellemektedir. Bunun için bebeğin günde 8 ile 12 kez emzirilmesi önerilmektedir.

Sıvı Kaybının Önlenmesi

Bebeklerdeki sıvı kaybı (dehidratasyon) yetersiz beslenme neticesinde oluşur ve bu durum sarılığa neden olur. Bunun önlenmesi için en doğal ve etkili yöntem bebeğin sık sık emzirilmesi ve yeterli beslenmenin sağlanmasıdır. Annenin sütü yeterli değilse doktor tavsiyesi ile ek besinlerin kullanılarak bebeğin sıvı kaybı önlenebilir ve bebeğin sarılığı atlatması sağlanabilir.

Fototerapi (Işın Tedavisi)

Bebeklerde görülen sarılık tedavisi için sık olarak başvurulan bir yöntem de Fototerapidir. İndirekt bilirubin seviyesinin yüksekliği nedeniyle oluşan sarılıkta fototerapi tedavisi uygulanmaktadır. Bu tedavi bebeklerde görülen sarılık rahatsızlıklarının çoğunda ilk tercih edilen yöntemlerindendir. Ancak safra tıkanıklığından kaynaklanan sarılıklarda fototerapi tedavisi uygulanmamaktadır. Fototerapi yönteminin doktor tavsiyesi ile evde de uygulanması mümkündür.

Kan Değişimi

Bebeklerde görülen sarılık rahatsızlığının tedavisinde uygulanan bir diğer yöntem de kan değişimidir. Bu yöntem etkili olmasına rağmen yan etki görülmesi ihtimali daha yüksek olan bir tedavi şeklidir. İndirek bilirubinin bebeğe zarar verecek kadar yüksek değerlere ulaşması durumunda veya kan uyuşmazlığından kaynaklanan sarılıklarda bu yönteme başvurulmaktadır.

Bunu da seversin  Çocuklara parmak arası terlik giydirmeyin

İlaç Tedavisi

Yenidoğan bebeklerde görülen sarılık rahatsızlıklarında kullanılan birkaç ilaç grubu bulunmaktadır. Bu ilaçlar ya karaciğerdeki glukorinil transferaz enziminin etkisini artırarak indirekt bilirubinin direkt bilirubine dönüşmesini sağlar ve atılımını hızlandırmaktadır ya da bağırsaklardaki bilirubinin emilimini azaltmaktadır. İlaç kullanılmasına gerektiğine doktor tarafından karar verilmeli önerilen kullanım şekline dozuna uyulmalıdır.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.