Bebeklerde Gaz Sancısını Gidermenin Yolları

Melike
3 Temmuz 2018
Yorum Yok

Yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de gaz sancısı sıkıntılı bir durumdur. Bebeğin huzursuz hissetmesine yol açan ve rahatsızlık veren bu durumun çeşitli sebepleri olabilir. Bebeğin beslenme sırasında çok fazla hava yutması gaz sancısının en önemli nedenidir. Aynı zamanda bebeğin, yediklerini hazmedememesi de bu rahatsızlığa neden olabilir. Gaz sancısı, bebeklerde şişkinliğin yanı sıra kramplara yol açar. Dolayısıyla bebeğin sürekli ağlamasına ve keyfinin kaçmasına neden olur. Gaz problemini gidermenin basit ve pratik yolları vardır.

 • Bebeği besledikten sonra hazmın kolaylaşması için bebeği, 5 ile 10 dakika kadar yatırın ve hafifçe sırtına vurarak gazını çıkarmasını sağlayın.
 • Bebeği omzunuza yaslayın ve sırtını sıvazlayın. Hafif ve yavaş hareketlerle sıvazlama işlemine devam edin.
 • Avuçlarınızı ısıtın ve bebeğinizin karnına koyun hafif hareketlerle daireler çizerek karnına masaj yapın. Bu hareket gazın harekete geçmesine ve dışarı çıkmasına olanak sağlar.
 • Bebeğin karnına ılık olacak şekilde havlu koyabilirsiniz. Bu ılıklık gaz sancılarını gidermeye yardım eder.
 • Bebeğin ayaklarını tutun ve bisiklet pedalı çevirir gibi çevirin.
 • Emzirme sırasında bebeğinizin doğru pozisyonda olmasına dikkat edin. Bebeğin baş kısmı gövde kısmından daha yüksekte durması gerekir. Böylece bebek daha az hava yutacak ve olası gaz sancıları giderilmiş olacaktır.
 • Bebeğin ayak ve karın bölgesine masaj yapabilmek için ‘’ acı elma yağı ‘’ alın. Bu yağ yardımı ile bu bölgelere masaj yapabilirsiniz. Bu yağı, günde bir damla şeklinde kullanmanız gerekir. Elbette acı elma yağını kullanmak için doktorunuza başvurmalısınız.
 • Bitki çayları, bebeğin gaz sancılarını gidermede etkili yöntemler arasındadır. Rezene çayı gaz sancılarının dinmesinde etkilidir. Eğer anne, bebeğin bitki çayı içmesini istemiyor ise o halde anne rezene çayı içmelidir. Zira, süt yolu ile bebek üzerinde etkili olur.
 • Yine papatya çayı tüketilmesi, emzirme öncesi ya da sonrası oluşan gaz problemlerine çözümdür.
 • Bir diğer öneride anason ve dereotu içeren bitki çaylarının tüketilmesidir.
 • Gaz sancısından kurtulmak için, bebeğinizi beslediğiniz mamaya dikkat edin. Bazı mamalar, bebeklerde gaz sancısına neden olur. Mama tüketimi ile ilgili doktorunuza danışın.
Bunu da seversin  DOĞUM KORKUSUNU YENMEK İÇİN DİĞER ANNELERDEN DESTEK ALIN!

Önemle belirtmek gerekir ki; önerilen uygulamaların tamamı için doktorunuzla görüşmeli ve doktorunuzun önerdiği şekilde hareket etmelisiniz.

Etiketler: ,
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim