Kayıp fasulye ve telaşlı bir gün

Annekaz
9 Kasım 2010
13 Yorum
Guardian
Bu sabah kardeşim son derece ve telaşlı bir şekilde beni aradı, Abla sanıyorum Aslı burnuna sayı fasulyesi soktu dedi ve ağlamaya başladı,ilk önce sakinleştirip telefonda dediklerini anlamaya çalıştım işin özü şuymuş; Büyük kıza ders çalıştırırken bir anlık bir hareketle küçük kızın elinin burnuna gittiğini ve sonra acıdı diyerek burnunu gösterdiğini söyledi, Çocuk küçük 2,5 yaşında “burnuna bir şey soktun mu Aslı”  sorusuna bir “soktum acıdı” birde “sokmadım” diye cevap verince ne yapacağını bilememiş, önce küçük bir muayene çocuk burnundan nefes alıyor mu alıyor görünürde bir şey var mı yok çocuğun bir rahatsızlığı var mı bakayım yok oyun oynuyor gülüyor koşuyor e peki bir şüphe var mı var e  o zaman çaresiz acile..
Doktora gidilmiş KBB uzmanı bayan önce burunda bir şey var evet deyip timsah cımbızla çıkarma çalışmış başaramamış, sonra daha tecrübeli bir KBB uzmanı gelmiş bu sefer biraz daha kanamalı ağlamalı müdahaleden sonra buruna endoskopi yapılmaya karar verilmiş çocuk uyutulup buruna endoskopi yapılmış yine bir şey yok, olur ya bir ihtimal deyip ciğer ve kafa filmleri çekilmiş yine yok bu kadar şeyden sonra fasulyenin mideye indiğine kanaat getirilip doktorlar annesine fasulyeyi kakada aramaya önerip yeğenimi eve göndermişler..  Peki benim düşüncem ne?  bence Aslı  o fasulyeyi hiç burnuna sokmadı..
Ama böyle bir durumda yapacak çok şey yoktu ,  Buruna sokulan yabancı nesnelerle ilgili bir yöntem öğrendim yöntemin adı öpücük; çocuk eğer çok küçükse ve burundan sert şekilde nefes vermesi sağlanamıyorsa annenin çocuğunun ağzına ağzını dayayıp hızlıca nefes vermesi diye bir yöntem de varmış.Bilmiyorum ne kadar etkili.. Böylesi acil durumda evde yapılabilecek çok fazla şey yok telaşa kapılmadan sakince çocuk hastaneye götürülüp uzman ellere teslim edilmeli.
Bu arada buruna sokulan en tehlikeli şeyler arasında piller ve sivri uçlu nesneler de var aman dikkat hele o hap pilleri ortada bırakmayın, çocuğunuz burnuna bir şey kaçtı ve sizin haberiniz yok bu da çok rastlanan bir durummuş kötü koku ve burun akıntısı burunda yabancı cismin belirtisi olabilirmiş. Bu arada eşimin arkadaşının çocuğu burnuna bir şeyler sokuşturma konusunda neredeyse uzman sayılırdı her hafta bir acil seansı yapıyorlardı bazı çocuklar bunu alışkanlık ya da dikkat çekme aracı olarak kullanabiliyor…
Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (13)
 1. Happy Mixy dedi ki:

  off gerçekten insanı şüphede bırakacak bir durum olmuş.neyseki ciddi birşey olmamaış.geçmiş olsun.benim oğlumda o yaşlarda oyun hamuru sokmuştu burnuna :D oyun hamurları tuzlu olduğunda bayağı burnu yanmıştı ve temizleyene kadar ağlamıştı…

 2. MARİFETLİ PERİ dedi ki:

  Bu konuda benim de tecrübelerim var. Bir kere ben de burnuna boncuk sokmuş biri olarak, önce "annem kızacak" duygusuna kapılıyor insan. Bu tecrübeyle burnuna, küçük araba tekerleği sokan oğluma endişemi belli etmeden sakince yaklaşabildim. Onu aydınlık bir yere alıp burnunun içine bakmaya çalışırken, oğlum hapşırır gibi oldu. Tam hapşıracağı anı yakalayıp, hemen sağlam burnunu parmağımla tıkadım. Hapşırmanın hızıyla tekerlek burnundan fırladı ve doktora gerek kalmadı. Bir keresinde de kızım aynı şeyi yapmıştı. Fazla ileride değildi, görebiliyordum. Onu da kendim cımbızla alabilmiştim (tavsiye etmiyorum tabi). Bir de kulak hikayemiz var. Kızım oyun hamurunu kulağına sokmuştu. Bana da söylememiş, aradan bir gün geçmişti. Onu kucağıma almış oynarken fark ettim. Tabi hemen KBB servisine gittik. Neyse ki o zamandan beri bu son vukuatları oldu. Kime çekti ki bu çocuklar :))

  Çok uzun oldu, sıkmadım umarım…

 3. leyya-craftmania dedi ki:

  oyyyy yerim ben o balküpünüüü.çok tatlı teyzesi ama yaa.maşllh maşllh maşllh ve geçmiş olsun tabii.aslında ben de senin gibi düşündüm o fasulyeler o kadar da küçük değiller nereye gidecekler o fındık kadar burunda:)

 4. zerzavat dedi ki:

  :) herkesin başında var bir tane bu vukuattan. benimde ablamın kızı burnuna nohut sokmuş hemde her ikisine birden nasıl çıkardıklarını hatırlamıyorum ablam mı çıkardı hastaneye mi götürdüler. köydeydiler üstelik. bayağı yankı uyandırmıştı

 5. Aygül dedi ki:

  Anne Kaz çokk gemiş olsun. Stresi bir ömre bedel olmuştur.Allah beterinden saklasın

 6. annecik dedi ki:

  çok geçmiş olsun evet sakıncalı bir yer burun benim oğlum 1,5 yaşındayken terzi bir arkadaşım vardı ziyaretine gittiğimizde oynarken nohut büyüklüğünde ip topunu burnuna sokmuş bir-iki gün sonra burnu neden tıkalı diye kontrol ederken oyunla sümkürmesini sağlamaya çalıştım ve ucunu görünce yavaşca çıkardım o sert bir şey olsaydı ve geri gitseydi diye düşündüm üzüldüm böyle şüpheli durumlarda uzman yardımı almak en mantıklısı tekrar çok geçmiş olsun

 7. Bir Annenin Paylaşımları dedi ki:

  benim oplan 1-2 hafta önce strafor köpük parçasını burnuna soktu, nasıl hastaneye gittiğimi bir ben bilirim. inadından sümkürmedi de eşeksıpası. Doktorlar baktı baktı birşey göremedi, yumuşak olduğundan oradan genzine gittiğine ve yuttuğuna kanaat getirdik. Ama korkusu anlatılır gibi değildi, çok dikkatli olmak lazım bu ufaklıklarla

 8. Seni Keşfettim dedi ki:

  geçmiş olsun.

 9. Yıldız dedi ki:

  Ahhh bu çocuklar illa burunlarına bi şey sokacaklar ha bi de saçlarının önünü kesmeleri vardır ki bu buruna bi şey sokmaktan daha masum kalır oğlumda küçükken burnuna patlamış mısır sokmuştu saçının önünüde döner var diye onuda kız kardeşimin nişan günü beğenmediği için dibinden kesmişti :)
  resimlere baktıkça güleriz….

 10. pelin dedi ki:

  Sevgili Annekaz,
  öncelikle sana böyle bir konuya değindiğin için çok çok teşekkür ediyorum.bwnim kızımında son günlerde burnundan kötü bir koku ve akıntı geldiğini farketmiştim ama üşüttü falan deyip üstüne düşmemiştim ta ki senin yazını okuyana kadar. ..Hemen doktora götürdüm bugün ve burnundan pamuk veya selpak parçası olabilecek bir şey çıkardılar.

 11. belguzaranne dedi ki:

  geççmiş plsun aah bu çocuklar

 12. Erhan Deniz dedi ki:

  Merhabalar,
  Bizim 3.5 yaşında bir oğlumuz var. Kreşe gidiyor. Dün kreşten geldiğinde çok öksürüyordu. Bir de burnum çok acıyor diyordu. Burnuna dokundurtmuyordu. Noldu dediğimizde burnuma kreşte bir şey soktum diyor ne soktun dediğimizde bilmiyorum diyordu. Burnuna ışık tutup baktık bir şey göremedik ama çok acıyor diye ağlayınca akşam apar topar acile gittik. Acildeki doktor da baktı bir şey göremedi ama yine de yarın sabah KBB uzmanına gidin dedi. Biz de herhalde burnuyla çok oynadı yara yaptı diye düşündük. Gece boyunca çocuk hep öksürdü ve ağladı. Bu sabah KBB’ye gittik ve inanılmaz şekilde doktor burnunun derinliklerinden kocaman pamuk parçası çıkardı. Dün kreşte kulak çöpleri ve pamuklarla oynamışlar. Çocukta pamukları kulak çöpleriyle burnuna sokmuş. İçimiz parçalandı tabii. Şimdi biraz rahatladık. Aman çok dikkatli olun. Umarım kimsenin çocuğunun başına böyle bir şey gelmez.

 13. Gül dedi ki:

  mrb benim kızım da Ana okulunda burnuna hamur soktuğunu soyluyo cuma günü olmuş olay bana pazartesi anlatiyo burnuna baktım bişey göremedim acaba bişey olurmu burnuda tıkalı değil iki burun deligindende nefes aliyo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim