Bebeklerde sırt dikeni nedir? Nasıl çıkartılır? Gaz sorununun çözümü mü?

Annekaz
25 Kasım 2018
Yorum Yok

Bebeklerde gaz sorunu oldukça yaygındır. Bebeklerdeki  gaz sorunu için banyodan masaja hemen her yöntem denenir banyoda yapılan sırt dikeni masajı da bunlardan birisi. Eski olan bu yöntemle bebeklerin sırtına elin ayası ile orta şiddette bastırarak masaj yapılır bu masajdan sonra bebeğin sırtında sert tüyler görülür. Bu yöntemle bebeğin rahatladığı düşünülür ve sırt dikeni masajı her anneye tavsiye edilir.

Sırt dikeni nedir? Sırt dikeni masajı nasıl yapılır?

 

Bu masajın öncelikle bir zararı yok aksine bebekler masajlardan çok hoşlanır. Çok sert olmadığı sürece biraz bastırarak masaj yapmak bebekler için çok faydalıdır. Biz bebeklere biraz kristal vazo muamelesi yapıyoruz, lakin bebek hemşireleri özellikle gaz çıkartırken biraz daha sırta adeta vururlar :) etkili de olur. Sırt dikeni aslında diken değil tabi tüy olup olmadığından da emin değilim ama siyah noktacıkları ile evet biraz tüylü bir yapıya benziyor bunun hakkında tıbbi bir kaynak bulamadım.

Sırt dikeni masajı banyoda yapılır bebeğin ilk banyosunda bile yapabilirsiniz. Avcunuzun içinin altı ile yanı elinizin ayası ile sırtının ortasından biraz yukarı kalan kısıma çok bastırmadan daireler çizerek ovuşturun. Bunu sabunlu yapmayın banyo bitince son suyunu dökmeden yapın.  Yaklaşık 1 – 3 dakika arasında siyah noktacıklar ortaya çıkacak. Bebeği durulayıp banyosunu bitirin bu şekilde gaz rahatsızlığı azalıyor iddiasında bulunan çok anne var. İlk banyoda yapmak ise ilerideki günlerde gaz sancısını azaltıyor deniliyor.

Sırt dikenleri çıkınca bunlar temizlemeye ya da artık yıkamaya çalışmayın kendi kendine yok oluyor ve her banyoda bu işlemi yapabilirsiniz. Çocuğu üşütmeyin aman hasta olmasın.  Bu konuda özellikle internette pek çok video, anne görüşü ve yorumu var. Mutlaka okuyun buraya da yorum yapabilirsiniz.

Bunu da seversin  Bahar Alerjisine karşı içecek tarifi

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim